Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един актьор- сам вкъщи

Снимка: Личен архив на Бисер Маринов

По време на извънредното положение театрите затвориха врати и няма постановки. Как се чувства едни актьор, изолиран вкъщи и как запълва времето си?

Бисер Маринов е роден във Видин. Преди три години гостува на сцената на видинския театър с постановката по Георги Марков  "Асансьорът". Пиесата проследява един отрязък от около 12 часа, в който двамата герои прекарват в заседнал асансьор и преминават през абсолютно всякакви ситуации и състояния. Дали тази изолация има аналог със стоенето вкъщи сега?


"Липсва сцената и публиката. Ходенето на снимки. Чета и гледам филми. По ирония на съдбата подготвях моноспектакъл по мой текст и тъкмо го завърших и разпечатах, обявиха извънредната ситуация. Сега го репетирам вкъщи понеже е моноспектакъл и не изисква пространство... Дали има нещо общо между "Асансьорът" и днешната ситуация? Има, разбира се. Там двамата герои стоят затворени доста време и преосмислят доста неща. То и ние сега стоим така и дано да преосмислим в каква посока вървим... Има интересни реплики, които препращат към сегашната ситуация.  Цитирам:

"Тя: Дали някой не си играе с нас?

Той: Може би. Толкова игри стават. Защо пък някой да не иска да си поиграе с нас.

Тя: Кой например?

Той: Не  е ли все едно кой. Мотор, човек...случай. Важното е, че не можем да стигнем до там закъдето сме тръгнали.

Тя: Не можем навреме, но все пак ще стигнем.

Той: Ако ни дочакат."

Той: "Колко странно. Бързахме за някъде, а един асансьор нарочно ни спря. Аз искам да помогна на един мошеник, когото справедливо ще накажат, а вие непременно да се омъжите утре в 10. Но асансьорът не разрешава. И може би има право. Може би това не е асансьор, а може би е велик архитект на истината, който ни спира за миг, за да се опомним."

Според Бисер Маринов, тези реплики могат да се съпоставяг с днешната ситуация:

"На мястото на асансьора ще сложим вируса, защото той ни спира. И прецаква плановете, които сме имали. В крайна сметка, както казва героят, архитект Лозан: "Човек не трябва да бъде сигурен в нищо, което не зависи от него, пък даже и тогава..." 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07