В Северозапада има училища, в които по-голяма част от учениците са от уязвими групи, живеят в многодетни семейства, родителите са нискообразовани и много често безработни. Дистанционното обучение се оказва недостъпно за тях. Такъв е случаят с училище "Христо Ботев" в Грамада. За това как училищното ръководство се опитва да преодолее този проблем ни разказа директорът Антоанета Бижева:
"Родителите на нашите деца нямат възможност да им осигурят интернет, устройства, в семействата има обикновен телефон, който е един за семейството, проблемът е, че нямат достъп до интернет. Училището ни изгради wi fi със седем точки на достъп. Децата имат групи във Фейсбук, учат уроци по платформата "Уча се" ,и така се осъществява комуникацията. Имаме медиатор той се свързва с родителите и им дава хартиени материали, чрез телефона имат връзка с учителя... Вече са започнали с новия материал, сега родителите разбраха, колко е важно децата им да ходят на училище и да не отсъстват, те виждат, че не могат да им помогнат така както прави учителят. Компютърната ни база не е добра, компютрите са били дарени преди 6-7 години от Англия, техниката е стара..."
46 ученици посещават основното училище, от тях 20 нямат възможност за онлайн обучение. На част от децата училището е дало няколко таблета. Подадена е справка към РУО- Видин за това, че училището има необходимост от електронни устройства. Броят на децата, които се нуждаят от електронни устройства е 14.
"Може би най-трудно е за децата от първи клас. Те трябва да се научат да четат и да пишат, да се научат изобщо как се учи, Най-важният материал - по български език и математика е сега, март, април. С тях ще се работи и юни месец, за да може класният ръководител да ги подпомогне и да има плавен преход към втори клас. През лятната ваканция ще имат допълнителни занимания по проекта "Подкрепа за успех"".
От ръководството на учебното заведение се надяват на дарения и така да успеят да осигурят електронни устройства, с които всички ученици да получат възможност да се обучават дистанционно.
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..