Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Берковица и Чипровци- живот по време на пандемия


 

Чипровци и Берковица- това са двете общини, на които гостуваме виртуално в "Добро утро, кмете". И двете са разположени в подножието на Стара планина и двете намиращи се в област Монтана, това са община Чипровци и община Берковица


Територията на община Чипровци изцяло попада в пределите на Западна Стара планина и Западния Предбалкан. На територията на общината има защитени територии, природни и исторически забележителности - Чипровският водопад, местността "Деяница", "Равненско градище", пещерата "Мишин камък", "Стоовци" или наричан още Разчепати камък, Чипровският манастир "Св. Иван Рилски". 

Общината има 10 населени места с общо население 3 715 жители. Местните хора разчитат на доходи от дърводобив и туризъм, развита е шивашката промишленост.


Как работи община Чипровци в условията на извънредно положение? Кмет на общината - втори мандат, е Пламен Петков


"Общината работи нормално, то при нас не се усеща, ние спазваме наредбите, пазарът ни работи в неделя за производителите, още от началото доставихме за населението, джипитата, за търговските обекти- предпазни средства. Работим нормално...Нямаме много роми на нашата територия, но населението ни е застаряващо и рисково. Имахме под карантина около 14 човека, останали са един - двама. На 170 човека раздадохме хранителни продукти на социално слабите групи. Социалният патронаж раздава безплатна храна. Имаме екип, който помага на самотни хора и ги обслужваме, отделно личен асистент си работи, нямаме бедстващи хора и хора без подкрепа... "



Работата в община Чипровци върви с нормален ритъм, всички заповеди и ограничителни мерки се спазват, общината обръща внимание на една от най-уязвимите групи население - възрастните хора. Освен това община Чипровци се стреми  да помага на местния бизнес- казва  Пламен Петков:


"Няма хора, които не спазват заповедите, хората са съвестни...Като бизнес тук имаме шивашки цех, който работи, произвеждат маски за Франция, цех за пелети. ..Ние, специално за търговците, които са общински, взехме решение да ги освободим от наемите. Това е нашата помощ. Имахме Фестивал на чипровския килим, няма как да се състои, август ни е Празника на Балкана... Да се надяваме, че ще приключи извънредното положение...Силните сезони при нас са летните сезони, сега са слаби месеци. Миналата година имахме над 10 000 посещения в нашите музеи, това е добър поток от туристи. Къщите ни за гости са 7 в общината."
 

Чипровци е известен със своите красиви чипровски килим, през 2014 година бе създаден Фестивал на Чипровския килим, който се провежда на 1 май. Тази година обстоятелствата налагат той да не бъде проведен, а за това как музеят работи в момента  - разказва директорът на Исторически музей Чипровци - д-р Анита Комитска:


"Нашият музей продължав да работи, спазвайки всички заповеди ..Работим, давайки дежурства, успяхме да вкараме в печатница отдавна желания Албум за чипровските килими...Наред с това, когато дежурят уредниците, се извършва подготовката за дегитализацията на музейните фондове, вкарваме инвентарните  книги на електронен носител...
Надяваме се да можем да осъществим идеята на нашия декоратор Иван Иванов, който сега готви изложба "Чипровските етюди"...и да ги представим. Бихме искали да покажем част от  нашите картини онлайн...Чипровчани са мъдри и добри хора, сериозно гледат на проблема, мисля, че е време за размисъл и самовглъбяване..Хората са такива, те са запазили ценностите и добродетелите на старите българи."

 


Берковица се намира в полупланински район на 405 m надморска височина, в подножието на Берковска планина, близо до границата със Сърбия. Градът е изходен пункт за връх Ком, асфалтирани пътища водят до хижа Ком и близкия до нея ски-влек, работещ през зимния сезон.


С града са свързани имената на известни личности - класика на българската литература Иван Вазов, който е бил  съдия в града през 1879 - 1880 г., както и Йордан Радичков, който е учил в  гимназията в Берковица.


Днес Берковица има 12 000 жители. Общината се характеризира с лека промишленост и развито селско стопанство. Наблюдава се намаление на активността в традиционни за Берковица производства: дървен материал и пластмаси. Едновременно с това рязко е увеличено производството на текстил и облекло, както и на хранителни продукти. В общината се развиват шивашката промишленост; за машиностроене и абразивни инструменти, развива се каменообработването, хранително-вкусовата промишленост,  отглеждат се и се берат ягоди и малини. 



С кмета на община Берковица Димитранка Каменова разговаряме за работата на общината в условия на извънредно ение: 

"Създадена е организация за пълно обслужване на гражданите в условията на изолация по време на пандемия ....Постоянно се прави дезинфекция на обществени места, веднъж на две седмици се прави дезинфекция на целия град...За изминалия месец са направени над 50 акта за неспазване на заповедите, има наши съграждани, които се прибират от чужбина, първоначално започнахме с над 100 човека, към днешна дата са 44 наши съграждани под карантина, тук са и много наши съграждани, които работят като шофьори. "Местни данъци" работят, но като цяло намалява броят на хората, които идват да си плащат. "
 

Общинското ръководство мисли и за малките фирми и предприятия в община Берковица:  

"Ако трябва да бъда честна, до този момент нямаме фирми на територията на общината, които да са преустановили изцяло своята дейност. Направихме анализ на процента на безработица спрямо март месец миналата година и сега март месец, много малък е процентът на увеличение на процента на безработица. На сесията на ОБС - Берковица съм внесла докладна, в която предлагам да освободим с едномесечен наем магазини на територията на Общинския пазар и така ще ги подпомогнем.... Опитваме се да се възползваме от всички предложения на правителството да подпомогнем хората в общината. По отношение на туризма - къщите за гости не работят, туризмът ни е един от най-важните сектори, но в момента е невъзможно да се извършват тези туристически услуги. Нека да отмине пандемията и постепенно ще започнем да го възстановяваме. За това ще ни е необходимо време..."


Росица Бойкова живее в Берковица, работила е дълги години като учител, днес е пенсионер, член е на сдружение "Народен будител":


"Липсват ни клубовете, пенсионерите спазват всички разпореждания, всички са с маски...Поклон на учителите, които усилено работят дистанционно...Общуваме си по телефон, по интернет, може би този вирус ще ни направи по-добри. "
 

Много пъти през годините културата и образованието са извеждали от кризите българския народ. В Берковица културните работници не са спрели работа. Музеен комплекс -Берковица дежури и в събота, и в неделя, въпреки че не се допускат посетители - обясни директорът Ивайл Пешков:

"Ние даваме дежурства, това го запазих, въпреки че не приемаме посетители. Това го направих, за да сме по-малко хора на работа. ...Дезинфектиране на помещения, маски, ръкавици, почистват се музеите, води се фондова дейност, сега е удобен момент за това нещо. Можем само да съжаляваме, че не проведохме великденските мероприятия. Надяваме се във връзка 170-годишнина от рождението на Иван Вазов да проведем подобаващи мероприятия. Желанието ми е да станем по-добри, животът затова ни дава уроци и това е един урок за нас."

 
Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38