Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 13 града е побратимена община Монтана

4
Снимка: Радио ВИДИН

На 24 април отбелязваме Световния ден на побратимените градове. Община Монтана осъществява контакти с 13 града от Европа и Азия. Кои са градовете и какви връзки подържа с тях Монтана, разказва кметът Златко Живков:


"Това нещо е богатство и сега повече от всеки друг път светът дава възможности за ползотворно сътрудничество. Поддържаме отношения с 13 града. В Западна Европа поддържаме връзки с три града - немският град  Шмалкалден, Фонтен във Франция и Алпиняну в Италия. С немския град от години партнират учениците от немската гимназия от наша страна. Изключително ползотворно сътрудничество, с работа по много проекти. Това ни даде възможност да разширим връзките си с Фонтен и Алпиняну. Реализирахме по два проекта с Фонтен и Алпиняну. 15-членна делегация от Монтана беше там. А ние бяхме посетени от културна делегация, в която имаше художници и вие знаете при откриването на млечната кухня те направиха безвъзмездно рисунките по стените. Това са партньорите ни в Западна Европа. От по-старите ни партньори бих отбелязал чехите и словаците от Банска Бистрица и Храдец Кралове. Последният ни проект в инкубаторите беше с чехите  на Храдец Кралове. В момента подготвяме нов като продължение на предишния. Активно е сътрудничеството ни с полския град Бялогард..."


Последните години община Монтана активно си сътрудничи по трансграничната програма с румънския град Каракал, и сръбските общини Пирот, Медияна и Враня:


"Изключително плодотворно е сътрудничеството ни с румънския град Каракал, имаме реализирани проекти. Не подценявам партньорство ни със сърбите, това са години на ползотворно сътрудничество, давани сме за пример за трансграничния регион България - Сърбия... Поддържаме нашите отношения с Дзерджински в Русия  и Житомир в Украйна."


Китайският град Инчуан с 2,5 млн жители е най-новият побратимен гпрад на Монтана. В края на миналата година Монтана изпрати предпазни маски на китайците- обясни Златко Живков:


"Искам да ви кажа, че и сега се чуваме постоянно. В Италия картината беше доста тежка. Китайците ни питаха с какво да бъдат солидарни. Солидарност е най-честата дума. Поздравявам нашите приятели от близо и далеч и да ги поканя отново да бъдат наши гости. Може би на 8 юни празникът ни ще бъде без техните делегации и не е ясно дали изобщо ще има празник.."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14