Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките истории на хората от дефилето

Снимка: Калин Дацов

Гостуваме виртуално на едно от стотиците прекрасни места в Северозапада- мездренското село Зверино. То се намира в планински район, в живописното Искърско дефиле. Разположено е от двете страни на устието на река Искър, на главния път  София - Мездра, както и на жп линията, свързваща Северна България с Южна и Централна. Селото все още е живо, с над 1500 души население, функционират училище, читалище, магазини, няколко местни фирми. Най-ценното богатство обаче са местните хора, описвани като гостоприемни, весели и отворени към новостите.

За да запази за бъдните поколения спомен и да популяризира колоритните зверинчани, Калин Дацов, новинар от програма "Хоризонт" на БНР започна поредица от документални видеофилми, обединени в рубриката "Хората от дефилето":

"Аз съм роден там. Там съм живял... Искам да съхраня интересните личности от селото. Всичко започна миналата година, като една дълго зряла идея. Имах учител по английски, който почина, но аз много му се възхищавах и още тогава имах идеята в главата си за подобен проект. Той трябваше да бъде първият герой на това мое начинание, но фактът, че почина и до ден днешен ме кара да съжалявам, че по-рано не съм предприел такава стъпка. Това обаче ме мотивира да съм по-активен впоследствие. Вече съм направил 4 видеоинтервюта с местни хора от Зверино. В главата си имам поне още 10-15 интервюта, които искам да осъществя и да прераснат в книга, която искам да издам... Селото наистина е живо и за това написах на страницата във Фейсбук "Зверино - най-живото село в България!"... Филмите са тип "малки истории"... Вярвам, че трябва да оставим нещо след себе си, тъй като на мен много ми липсва историята на хората преди нас. Вярвам, че нещата, които сега правя, биха имали много по-голяма ценност след 40-50 години... Любопитен съм към нещата, които се случват не само в Зверино, но и в региона, като цяло. Трябва да работим в посока да променим имиджа на нашия регион, защото най-често е описван като най беден, но всъщност е един от най-колоритните...", обясни Калин Дацов.

Преместването му в столицата ни най-малко не е изпарило любовта и носталгията към родния край. Напротив- Калин използва всеки свободен момент, за да се върне в Зверино и не само това, а и да снима красотите на Искърското дефиле, да интервюира цветните местни жители и така да популяризира "най-живото село в България", както сам го описва.

Доста от паметта за уникалните ни селца умира или си заминава заедно с местните хора. Калин Дацов обаче успешно и на добра воля успява да ограничи този процес не само с видеофилмите, които заснема, но и със снимките от дефилето, книгата, която подготвя и съставянето на речник на уникалните местни изрази. Ако ви интересува нещо конкретно за живота и историята на Зверино- не се колебайте да се свържете с мен на едноименната страница във Фейсбук, призовава Калин Дацов.

Там могат да се видят готовите до момента видеофилми, както и снимки от приказното Искърско дефиле. 


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00