600 са студентите, които учат във филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев" във Видин, тази година завършват и първите студенти със степен "Бакалавър". От есента се очаква да бъдат въведени магистърски програми - каза проф. д.т.н. Христо Белоев, член-кореспондент на Българската академия на науките, трети мандат ректор на Русенския университет:
"Тази година от есента ще развием няколко магистърски програми, което означава, че ще може да имаме около 700 студенти, което е доста добре за филиал. Може би магистърски степени ще бъдат в някои от педагогическите специалности, тъй като те са много търсени и желани. Ще бъдат, предполагам 6-7 магистърски програми.Определихме във Видин специалностите съобразнно нуждите на региона ....За момента са "Земеделска техника и технологии", "Технология и управление на транспорта", "Компютърни науки", "Електроника", "Индустриален мениджмънт", "Педагогика на обучението по български език и история". Определено има интерес към тези специалности.
С писмо до Министерството на образованието и науката Русенският университет поиска за управление два етажа от сградата на ПТГ "Васил Левски". Другите два висшето учебно заведение вече получи и ползва за нуждите на филиала си във Видин. Предстои ремонт на сградата, вно се изчаква становище от Министерски съвет:
"За ремонта на сградата - на този етап сме в процедури, които зависят от Министерски съвет, за да стане сградата собственост на филиала. С Професионалната гимназия сме в много добри отношения, дори и изместването в друга сграда няма да наруши нашите контакти. Имаме идеи сградата да бъде реновирана, да бъде модернизирана, санирана, да изглежда по друг начин, но това ще стане след придобиване на собственост. Имаме готовност да извършим това."
В момента обучението се извършва дистанционно, изпитите също ще се провеждат онлайн.
Повече може да чуете в прикачения файл.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..