Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

| Интервю
Снимка: Мадлен Рачева



Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола

Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от природата и превръщането им в уникални аксесоари. 
Мадлен сама подбира внимателно изсушени или консервирани елементи от природата, като листенца, мъх, цветя. След това се използва епоксидна смола, която обвива и запазва тези природни детайли във формата на бижу - като пръстен, медальон или обеци. Същността на това хоби е в идеята да се улови миг от красотата на растенията, цветята, листата и дори малки частици от морски пейзажи. 



Работата с епоксидната смола изисква доста усет и прецизност. Смолата се смесва внимателно, за да се избегнат мехурчета, и се излива върху подготвените природни елементи. След това всичко трябва да се остави да се втвърдява за поне 24 часа, за да се постигне гладък и кристален ефект, който прави бижуто изключително трайно и изящно.


"От сравнително скоро се занимавам, може би от около година и половина... Събирам си цветята, сортирам ги, изсушавам ги. Отнема от около 7 до 10 дни самото сушене на цветята и на нещата, които ще вграждам и така започвам процеса. Купувам си смола, разбърква се и вече се вграждат самите елементи, които съм си събрала. Смолата пристига с втвърдител. След това се мерят, после се разбъркват, докато придобие тази консистенция, като трябва да е доста топло в помещението. Изработвам бижута, поставки, те са универсални, за рисуване също се ползват или маникюристки доста ги ползват за самите цветове, когато ги смесват, но по-скоро предназначението им е за чаши, подложки за чаши, всякакви бижута, както и декоративни и сервирни дъски. Могат също така да се използват за украса в домовете на хората."

Понякога Мадлен използва и сушени червени чушки, вместо цветя. 

"Това е нещо друго, което много обичам да вграждам, ако не са цветя, обикновено са червени чушки... Скоро се надявам да започна да правя и маси, тъй като си приготвям помещението към момента, надявам се около празниците да имам малко повече продукция, която да може да се види от хората." 



Като за край можем да кажем, че едно от най-привлекателните неща за това хоби е уникалността на всяко създадено бижу. Няма две еднакви листенца или цветчета, което означава, че всеки аксесоар е неповторим и носи частица от природата, запазена в съвършената си форма. Това хоби не само позволява на хората да запазят своята връзка с природата, но и да я носят със себе си под формата на уникални и красиви бижута. 

Тук можете да последвате Мадлен в инстаграм : lenny_madeit


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10