Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След извънредното положение: Хайде на хорото, но без да се докосваме!

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

На 24 май работещи в танцови музикални школи излязоха на протест пред Министерския съвет, за да изразят негодуванието си, че школите са все още затворени като част от мерките срещу коронавируса. След протеста танцовите зали, театрите и оперите вече могат да работят и на закрито при определени изисквания. Ще се справят ли самодейните състави и големите танцови ансамбли с тези условия? 

Джейлян Демирев е хореограф, наскоро изпрати открито писмо до министъра на културата: 

"Писмото го написах, защото се възмутих от това, че другите танци могат да репетират, а народните- не. Силно уважавам другите колеги, но накъде без българския народен танц... На протеста, който организирахме с колеги, постигнахме договорка, и това, че можем да репетираме вече е факт. Спазваме всички предписани мерки да бъдем под 20 човека и да спазваме разстояние... Трудно ще бъде, но си е едно завръщане... След всичко, което се случи, хората идват да играят, за да се разтоварят... Много зали затвориха, защото частните школи нямаха как да плащат наем за тях. Държавата трябва да помисли за това..."- коментира Джейлян Демирев, който е  ръководител на клуб "Северняците" - Плевен и бивш главен художествен ръководител и хореограф  на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" - Плевен.

Съгласно заповедта на министъра, считано от 26 май, се разрешават културно-развлекателни мероприятия /театри, концерти, сценични прояви, занятия от танцовото, творческото и музикално изкуство, както и занимални от юридически и физически лица и други/, при заетост на местата до 30 % от общия им капацитет на закрито и до 50% от общия им капацитет на открито и при максимален капацитет на използване на залите /читалища, детски комплекси, културни домове, младежки центрове, училищни салони и зали, частни обекти, военни клубове и други/ според квадратурата на помещението, при заетост на местата не повече от 20 човека за груповите занимания, и не повече от 1 човек на 4 кв. м. площ.


Ансамбълът за народни песни и танци "Дунав" във Видин възобнови своята работа при спазване на всички мерки. Дори по време на извънредното положение ръководителят на ансамбъла Деян Славчев е разработил два нови танца, при които няма докосване с ръце между участниците.

"Нагласяме се според ситуацията. Работим според заповедта. Всичко се дезинфекцира...Танцьорите репетират отделно мъже и отделно жени, при спазване на разстояние. Музикантите и певиците са отделно... Никакво докосване за ръцете няма, но ако се наложи, ще използваме въженца или кърпички... По времето, когато не работехме, аз разработих два нови танца, в които няма контакт между танцьорите. Сега ги репетираме... Всички от ансамбъла се върнаха с огромно желание за работа. Истински професионалисти са... В почивките не излизат заедно. Пускам ги на групи... Трудно е, но ще се справим... С нетърпение чакаме да дойде време за концерти. Липсва ни публиката..."- казва Деян Славчев.

"Спазваме всички предписания. Такава е ситуацията...Трябва да се прави разлика от танц и хоро. Ние играем танци и няма много хващане за ръцете...", коментира една от опитните танцьорки в ансамбъла Милена Борисова.

Ерик Петров е ръководител на Фолклорна студия "Северняци" и вече събира в залата танцьори за репетиция:

"Започнахме да репетираме. Дезинфекцира се всичко... Ще се справим... Влизаме в ремонтирана зала. По време на извънредното положение я ремонтирахме...", каза Ерик Петров.

Самодейците по читалищата също се завърнаха в залите.

"С хората от временната заетост дезинфекцирахме напълно залата, в която репетираме. Отделно репетират двата ни състава "Лудо младо" и "Шеулени"...Купили сме ленти, за да не се хващат за ръце, когато се наложи... Дано всичко отмине бързо и отново да се хванем за ръце"- казва секретарят на читалище "Развитие" в Антимово, Цеца Христова.


Танцовият състав "Игривите опинки" към читалището в село Аспарухово в община Медковец е с по- малко танцьори, но въпреки това ще спазва изискванията за дистанция:

"Разпоредбите трябва да се спазват. Ние сме само осем в групата и има достатъчно място... Липсваха ни много репетициите...", каза ръководителката Каталина Иванова.


Танцовата група при Народно читалище "Надежда - 1906" - село Раковица също започва репетиции.

"Ние сме свикнали да работим с по- малко хора. Повечето пътуват и за мен не е проблем. Работя с двама- трима и накрая сглобяваме танца... Ловенето за ръце не е задължително. Имаме кърпи и въженца. Коронавируса ни върна в миналото. Някога е било немислимо мъж и жена да се хванат за ръка на хорото. Ловили са се с кърпички- иначе срамота. Ние станахме малко безсрамни и май вирусът ни накара да се замислим... Пълна дезинфекция правим. Хорът репетира отделно и танцьорите отделно..." коментира секретарят на културната институция Радка Целова.
 
Още от коментарите чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00