Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимствата на дуалното обучение- договор, заплата и трудов стаж

5
Снимка: Венцислав Величков



В българската образователна система все повече се акцентира върху професионалното обучение в училищата. Сред приоритетите в сферата на образованието е да се въведе дуалното обучение. В същността си дуалната образователна система цели по най-добрия начин да се свърже практиката в предприемачеството с теоретичните знания от училището или университета. 

В област Видин има три учебни заведения с паралелки, в които се провежда дуално обучение. С най-голям опит и с най-много дуални паралелки е ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Видин. По една паралелка ще има през новата учебна година в средните училища в Кула и Брегово. 


Тази учебна година в ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Видин ще има своите първи 11-класници, които в реални работни условия, с трудов договор, ще започнат своето дуално обучение следващата учебна година. 

3,5 паралеки са дуални -  професия "Икономист", специалност "Търговия", "Техник на компютърни системи", "Електротехник" и "Хотелиер", казва директорът на ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:  

"Ние имаме четири паралелки, от които 3,5 са дуални. Специалността "Компютърна техника" позволява да се избере дневна или дуална форма на обучение. Приемаме икономисти, хотелиери, електротехник, специалност, която редуваме през година и компютърна техника и технологии. Партньорите ни са преимуществено видински фирми, но имаме партньори- национални и международни фирми. Учениците не просто работят и провеждат практиката си в предприятията, но това се случва срещу сключен трудов договор и осигурено възнаграждение като работна заплата с осигуровки и със зачетен трудов стаж. Защото е предимство, когато започваш работа, да имаш и трудов стаж... Продължителността на практиката средно е около 6 месеца и това е трудов стаж. Ние имаме ученици, които са дуална форма в 10 клас. Всъщност ще имаме първите 11-класници, които ще започнат своето дуално обучение. новите паралелки, които приемаме сега, са с дуално обучение, което ще започне реално в 11 и 12 клас. В момента държавната образователна стратегия е с поглед върху дуалното обучение, защото се смята, че е много по-ефективно и по-полезно, когато професионалното образование се придобива в реалния процес на работа.

И сега има практики, които са изнесени, производствени, учебни, но някак си ангажиментът на работодателя не е точно дефиниран, няма задължението и отговорността да плаща. И когато  има това задължение- да плаща, той се отнася и по-загрижено и по-отговорно към обучението на стажанта. ....Изключително съм удовлетворена, че има фирми във Видин, които поемат отговорността и съзнанието, че освен, че трябва да плащат, трябва да поемат и част от обучението на тези деца."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16