Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се предпазим при завръщане на работа

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Националният център за обществено здраве и анализи е издал общи препоръки към работодателите за спазване на противоепидемични мерки при постепенното възобновяване на работния процес след края на извънредното положение. Какво е важно да знаят работниците и работодателите при постепенно ни връщане към работните ни места? 

Да се работи дистанционно, да се вземат мерки за ограничаване на риска от заразяване, да се избягва струпването на хора в началото на работния ден, където се предоставя храна, да е по график и пакетирана, почивките да са на открито-  това са част от мерките, на които работодателите трябва да обърнат внимание, смята доц. Катя Вангелова- началник на отдел "Здраве при работа" в Центъра за обществено здраве. 


По време на извънредното положение безспорно придобихме много умения и би могло да ги пренесем на работното си място след, като се завърнем на него, затова трябва да се съобразим с няколко неща, съветва психологът Велислава Цанкова:

"... Стресът премина през четири фази – фаза на съпротива, фаза на тревога, фаза на изтощение, докато достигне до рационалната фаза – фазата на търсене на решение... Новия график и новия начин на работа ни позволяваше да бъдем по-близо и по-дълго с близките си...  Днес сме изправени отново пред стрес- да се завърнем към предишното – да ставаме рано, да се придвижваме към работното място, да бъдем с повече хора и в същото време да пазим дистанция и здравето си. За да се адаптираме отново ще ни трябва малко време. Това, което не бива да забравяме - нека да пренесем част от наученото и креативното и в редовния ни работен ден – да ползваме всичко, което изобретихме в желанието си да вършим работа от вкъщи, да ползваме всички възможности на интернет и социалните мрежи. Да не забравяме да общуваме с близките ни, които пренебрегвахме преди пандемията. Да запазим отзивчивостта и грижата към хората – възрастни или беззащитни, която си припомнихме в изолацията.... Пожелавам на всички слушатели по-бързо да преборят последствията на новото време и да не забравят, че ако това не се случи лесно и леко – винаги могат и трябва да потърсят помощ от специалист-психолог."


Както вече стана въпрос много хора работиха онлайн, но не с всички бе така. Христо Христов  е ръководител- транспорт във фирма за семена и торове в Монтанско и не са прекъсвали работа дори за ден по време на извънредното положение. Доста стресови ситуации е имало, но сега нещата се нормализират коментира той:

"Не сме спирали работа. Но натоварванията бяха големи... Спазвахме всички изисквания за предпазване...Сега нещата се нормализират..."

Според видинчани е необходимо време, за да се върне нормалният работен ритъм и трябва да спазваме предписаните мерки. И най- важното - хигиена!.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45