"Както виждате, в тази книга изобщо не се споменава Видин като град. Всичко останало има, всичко останало е Видин, но не се споменава името, за да се досещат. Между другото, в Свищов беше много интересна срещата. Те викат: "Абе, това да не е Свищов. Викам: "Да де, ама нямате Бабини Видини кули, иначе всичко си имате, но нямате тази кули. Така че, за Видин става дума. Човек е свързан с местата, на които е израсъл, там се е учил, първите впечатления, най-ярките, приятелствата - всичко е там, и, разбира се, всички тези емоции реагират, появяват се във времето в книгите..."
Героите в "Нула време" нямат реални прототипи, но в книгата са описани реални случки, разказа Николай Табаков:
"Другият номер с буса на приятел от махалата, който също се качва на ферибота, и отместват цялата колона от тирове, за да се качи, пак е видински зевзеклък, пак са си наши номера и те хващат декиш, те стават много вероятни, защото колкото и луди да са тези неща, те в крайна сметка са истински събития и човек може да стъпи върху тях и да развива, да прави нещо, да си играе. Умишлено не се споменава Видин, за да си представят хората всичко."
Книгата "Нула време" задава екзистенциални въпроси и се опитва да им намери отговор, обясни писателят:
"Когато човек търси себе си, когато си задава въпроса "Кой съм аз?", тогава започва животът да се осмисля. Значи това търсене е малко трудничко, може да е интелектуално усилие, не съм сигурен. Целият номер е в откриването на това "Каква е моята работа на този свят?". Всъщност тази книга "Нула време" го задава този въпрос и се опитва да отговори на него. Това си е чиста проба философско мислене, нищо, че е облечено в ирония, в смях и т.н, то възбужда нещата. Ще ми се по някакъв начин да предизвикам тези вечни екзистенциални въпроси, които почиват във всеки то нас - "Кой съм аз?", "Има ли Господ?", "Защо отглеждам децата си?"... Ето това е голямата борба на една книга, защото ако в една книга няма поставени такъв тип въпроси, за мен това не е литература. Литературата, която е, тя би трябвало да може да задава този тип въпроси, и аз се опитвам, надявам се, да върша някаква работа по този начин."
Писателят Николай Табаков планира в началото на есента да представи новата си книга - "Нула време", пред приятели и читатели във Видин.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..