Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от ГПЧЕ проучиха процеса на деинституционализация в община Видин

Видински евродетективи гледат проекти под лупа

Снимка: ОИЦ Видин


Няколко европейски държави, сред които и България, се включиха в пилотна инициатива, в която млади хора се ангажират да анализират проекти, финансирани от Европейския съюз. У нас проектът е с подкрепата на шест от Областните информационни центрове и е под наслов "Детективи на европейски проекти". Темата на проекта са грижите за децата с увреждания в институциите. Ученици от 11 б клас на ГПЧЕ "Йордан Радичков", с класен ръководител Милена Ружева, се заемат със задачата  да наблюдават проект, изпълнен от община Видин. За същността на инициативата разказва Мариела Савкова, управител на ОИЦ- Видин:
"Това е иновативен проект на ЕК, с наименование "Open Cohesion School". В него участват България, Хърватия, Португалия, Испания и Гърция. В нашата страна проекта се изпълнява с подкрепата на мрежата от областни информационни центрове във Видин, Бургас, Пазарджик, Силистра, Шумен и Ямбол. Проектът, който учениците избраха, е на тема деинституционализация на грижите за деца в риск във Видин.... "

Проектът на община Видин "Домашен уют и грижа за деца в риск", реализиран през периода 2011-2013 година, е насочен към закриването на Дома за деца с увреждания в с. Гомотарци и Дома за Медико-социални грижи във Видин. Децата са изведени в три нови центъра - "Зора", "Дъга" и "Вяра, надежда и любов". Екипът млади детективи започва работа в края на миналата година, за да провери какво е качеството при отглеждането на децата. Антония Атанасова не скрива, че са очаквали да е трудно, но работейки по проекта, младите хора са изградили и свой мироглед:

"Ентусиазирахме се да работим усърдно. ... Поради карантинния период нямахме възможност да посетим центровете...Смятаме, че към тези деца не трябва да се проявява дискриминация...Бихме искали в тези центрове децата да живеят добре, да се развиват и в бъдеще да намерят хубава работа. Те са деца като нас и всички трябва да имаме равен старт, а това, че имат проблеми,  не е по тяхна вина...Хубаво е да се развиват, правата им трябва да бъдат зачитани, за да развиват потенциала си... Като цяло България вече се стреми към развитие на услугите за децата с увреждания..."

Едно от нещата, които са научили видинските млади детективи е, че прозрачността на изразходване на европейски средства и възможността това да бъде проверено, спомага за укрепването на активното гражданско общество, както сред учениците и младежите, така и в целия Видински край. Това е била и основната цел на проекта, казва Мариела Савкова.

"Целта на международния проект е именно да се приложи система на мониторинг върху проектите, реализирани с европейски средства..." 
За да очертаят пълната картина на процеса на деинституционализацията в трите социални заведения, учениците са провели задълбочено проучване, събирали са информация от сайтове и документи, провели са и много интервюта онлайн. 
В доклада си младите хора дават положителна оценка на процеса на деинституционализация, реализиран в трите заведения, както и на съдействието от всички страни по време на проучването - Община Видин, държавата, доставчиците на социални услуги. Изготвен е и видеоматериал с дейностите по проекта, а като награда се очаква младите детективи да посетят Отворените дни на ЕС.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15