Авторска изложба на троянска керамика е подредена в Етнографски музей – Берковица. Произведенията са ръчно изработени от Николай Йовков и дъщеря му Ралица Йовкова. Творците имат свой собствен стил, в творческата си биография имат много общи и самостоятелни изложби, включително в чужбина, както и множество награди.
Николай Йовков учи в керамичното училище в Троян. През 1967 г. завършва Художествената академия "Николай Павлович" в София, където учи керамика в класа на проф. Венко Колев. След академията се завръща в Троян и постъпва на работа като преподавател по керамика в Националната гимназия за приложни изкуства. За кратко е заместник-директор, после и директор на училището, но административната работа не му е по сърце и продължава работа като учител. Глината е голямата му любов, казва майсторът Николай Йончев:
"Това е животът ми, без керамиката не мога, тя зарежда, отнема напрежението. Не случайно на запад това е терапия, ние тук не я оценяваме, керамиката е терапия и тук ще се наложи този принцип. Глината преди я копаехме, сега готова глина взимаме. Всеки се занимава с приложната керамика, любима форма ми е стомната, тя е и най- трудна за правене..."
Дяволските стомни, наречени "шейтанки" , са своеобразен тест за интелигентност и са характерни за Троянския край:
"Като дойде младата невеста в новия дом, свекърът я праща за вода и чака да се върне и да види как тя ще реагира, понеже стомната отгоре е запушена. Стомната се пълни откъм дъното. Ако се върне ядосана, не става за невеста, ако я напълни, значи е остроумна и трябва да я задържат. Това са шегите и оттам идва стомна "шейтанка". Занимавам се най-вече със сграфито керамика, това е гравиране върху самия предмет. Било е типично за Търновската болярска керамика..."
Изделията на Николай Йовков се характеризират с голямо разнообразие от стилове и форми. Той работи за удоволствие, предоставя своите изделия на изложби, без да ги продава.
Традицията в керамиката в рода продължава дъщерята на Николай Йовков, Ралица Йовкова, която работи върху модерни стилове керамика. Нейните дъщери-близначки учат в Националната гимназия за приложни изкуства в Троян и също са запленени от глината и изработването на керамични изделия.
Изложбата на троянска керамика на двамата майстори от Троян Николай Йовков и Ралица Йовкова е изложена в Етнографския музей в Берковица до края на месец септември.
В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия - Илинден . "Защото кое е по-лесно?..
На днешния ден спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..
През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..
Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът, и на двете, се..
Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..
В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици. Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..