Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се справи ли икономиката ни с политическите катаклизми и коронакризата

Снимка: Архив

Пандемията, причинена от коронавируса нанесе огромно сътресение върху европейската и световната икономики. Редица държави от ЕС вече приеха или тепърва са в процес на приемане на бюджетни мерки и мерки в областта на ликвидността и политиката с цел повишаване на капацитета на здравните си системи и оказване на помощ на онези граждани и сектори, които са особено засегнати. У нас, обаче сякаш нещата все още не се взимат насериозно. Политически анализатори от сутрин до вечер броят дните на протести срещу правителството и колко души са участвали в тях до момента. Ще се пропука ли допълнително българската икономика в извънредните условия, при които живеем? България може да остане в зоната на  валутно-курсовия механизъм ERM II дори 10 години и да повтори сценария на Литва и Латвия заради все още неосъществени икономически и съдебни реформи. Това прогнозира в интервю за БНР Ясен Георгиев от Института за икономическа политика. Има минимален период за престой в т.нар. "чакалня на еврозоната", който е 2 години, но няма указана горна граница колко време една държава може да пребивава в това преддверие. Трудно ще бъде тази още година да има добри новини в сферата на икономиката. Очакваме спад на брутния вътрешен продукт около 7%. Все още всички прогнози са за една V-образна криза, тоест много рязък спад през тази година и бързо възстановяване през следващата година, отбеляза Ясен Георгиев от Института за икономическа политика.

"Когато говорим за тази външна зависимост е изключително важно да следим динамиката на европейските пазари. Ако на европейско равнище ситуацията не се подобри бързо, това съвсем естествено ще удари и българската икономика и всички производствени предприятия и всички сектори, които имат много голяма експозиция към експортните пазари. Това допълнително ще се отрази на вътрешното потребление, което в момента се представя под потенциала си. Една от неизвършените реформи  у нас, които предстои да се случат заради поетите ангажименти, касае и държавните предприятия."- подчерта Ясен Георгиев от Института за икономическа политика. 

Потърсихме за коментар по темата Красимира Георгиева, бивш главен редактор на списание "Икономист", която днес заедно с екипа на списанието работят върху новото издание "Бизнес глобъл". 

"Това е моментът, в който държавата с всичките и тлъстинки, както обича да се изразява сегашния ни премиер, трябва да реагира. Когато се затваря един бранш, който явно ще продължи да изпитва трудности се отварят други възможности, но тези възможности за да ги използват тези млади хора, трябва много фокусирана и целенасочена промяна на професионални умения и това е нещото, което сега държавата може да направи-  бързо и спешно да ги насочи към сектори, които се отварят за работна ръка. Една от основните причини, поради които България се движи много бавно напред е именно липсата на гъвкавост."- каза Красимира Георгиева, бивш главен редактор на списание "Икономист".

Икономиката на Северозапада се определя от големия гигант АЕЦ "Козлодуй", след като редица заводи от социализма затваряха врати един след друг през годините на прехода. Съществуват и много частни предприятия, които все още успяват да оцелеят. Диана Върганова е управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия. Според нея правителството е длъжно да вкара нови хора в управлението, за да се стабилизира икономиката на страната.

"За нас е много важно в момента, независимо от вътрешните катаклизми, които са в държавата, правителството да вкара нови хора, да направи основно преструктуриране, но да бъде запазено, тъй като без правителство нищо няма да потече на никъде ... Част от нашите клиенти започнаха наистина да се връщат на работа, което нас ни радва. Ние ще отчетем един спад от около 20-25%. Всички клиенти се интересуват от това, доколко стабилна е държавата. Никой не иска да инвестира в една анархия, независимо от това какви са отношенията с фирмите. Това са основни неща и незнам как някои хора не го разбират."- коментира Диана Върганова.

Видинчани са категорични, че трябва да се извършат структурни реформи в управлението, за да се стабилизира и икономиката на страната ни. 

"Мисля, че няма да се справим, ако продължи разпределението на парите да се извършва по същия начин. пари са отпуснати и преди това, но къде отиват ... Трябва да се изравним с Европейския съюз, да изравним банковата система, за да може един бизнес в България да заработи нормално."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55