Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отказват ли младите да работят за заплата под 1000 лева

Снимка: Радио Видин

В средата на миналия месец стана ясно, че младите кандидат-служители вече отказват работа за под 1000 лева. Това отчетоха агенциите за подбор на персонала. "Все повече кандидати идват с условие за заплащане от поне 1200 лева. Има доста случаи, в които кандидатите отказват предложение под тази сума."- обясни експертът по подбор на кадри Маргарита Николчева. Най-често до подобни пазарлъци стигат младежите с дипломи по "Финанси" и "Икономика". "Може би, заблудени от средните заплати, които в тези сфери варират между 1600 и 1800 лева, младежите си мислят, че е нормално стартовата им заплата да е висока."- каза още Маргарита Николчева. Каква е алтернативата пред младите хора и успяват ли да предоставят подобно заплащане работодателите в България? Практиката показва, че част от работодателите склоняват новоназначените си служители с предложение за поетапно увеличение на възнаграждението. Само един от десет кандидати обаче успява да впечатли потенциалния си началник така, че да получи обещание за по-висока заплата. Защо все повече млади хора търсят големите градове или чужбина, за да започнат работа- това попитахме Микаела Вълчева, млад човек от Видин, която в момента работи в столичен магазин от голяма хранителна верига:

"Ако си в по- малък град и имаш апартамент, и не си на квартира, по- малко от 1000 лева те устройват, въпреки че пак имаш някакви разходи. Без разходи няма как, но в София квартира под 400 лева няма. Как да се хвана на работа в София за 800 или за 900 лева и да давам 400 лева за квартира- няма как."- сподели Микаела Вълчева.

Какво казват работодателите от българския Северозапад- разговаряхме с Пламен Христов, собственик на видинска фирма, която от години се налага на европейския и световен пазар с роботизираните системи, които произвежда:

"Всичко е въпрос на случая, ако има работа ще се справят, ако няма- няма да се справят ... Мисля, че трудовото възнаграждение не е главното в случая. Важното е колективът, в който работят хората да е сплотен и вместо да си седи вкъщи на един млад човек да му е по- приятно да отиде на работа и да комуникира със свестни и грамотни хора."- подчерта Пламен Христов.

Какво е положението в Южна България и има ли разлика при подбора на младите кадри в този регион на страната- потърсихме Катя Стайкова, директор "Връзки с обществеността" към клъстер "Тракия икономическа зона" в град Пловдив:

"Правехме европейски проект с няколко завода в Тракия икономическа зона, свързан с набирането на млади хора до 29 години, които са трайно неактивни на пазара на труда. Истината е, че дори и роми, които не работят нищо и нямат никакво образование, не пожелаха да се включат в сферата на производството за заплата под 1000 лева. От една страна ме изненада, но друга страна аз си казах, че тези хора наистина отстояват своето човешко достойнство."- обясни Катя Стайкова от клъстер "Тракия икономическа зона" в град Пловдив.

Една от често срещаните практики е когато на фирмата й трябва спешно служител, но няма подходящия кандидат, да се наемат хора с по-ниска квалификация и за по-малко пари. Експертите отчитат, че все повече компании залагат на фирмено обучение на своите служители. Какво казват синдикатите по темата и защитени ли са младите хора от некоректните работодатели? Размерът на трудовото възнаграждение ли е е определящият фактор при постъпване на работа - това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Това е един мит, който се повтаря непрекъснато от страна на работодатели и агенции за подбор на персонал. Същите заглавия могат да се видят още от преди 5 години. Това не е точно така, но аз лично се радвам, че има такива хора, които оценяват труда си, тъй като 1000 лева заплата брутно означава 800 лева чисто. Нека да се надяваме, че младите хора ще продължат да оценяват труда си и занапред."- каза Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23