Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отказват ли младите да работят за заплата под 1000 лева

Снимка: Радио Видин

В средата на миналия месец стана ясно, че младите кандидат-служители вече отказват работа за под 1000 лева. Това отчетоха агенциите за подбор на персонала. "Все повече кандидати идват с условие за заплащане от поне 1200 лева. Има доста случаи, в които кандидатите отказват предложение под тази сума."- обясни експертът по подбор на кадри Маргарита Николчева. Най-често до подобни пазарлъци стигат младежите с дипломи по "Финанси" и "Икономика". "Може би, заблудени от средните заплати, които в тези сфери варират между 1600 и 1800 лева, младежите си мислят, че е нормално стартовата им заплата да е висока."- каза още Маргарита Николчева. Каква е алтернативата пред младите хора и успяват ли да предоставят подобно заплащане работодателите в България? Практиката показва, че част от работодателите склоняват новоназначените си служители с предложение за поетапно увеличение на възнаграждението. Само един от десет кандидати обаче успява да впечатли потенциалния си началник така, че да получи обещание за по-висока заплата. Защо все повече млади хора търсят големите градове или чужбина, за да започнат работа- това попитахме Микаела Вълчева, млад човек от Видин, която в момента работи в столичен магазин от голяма хранителна верига:

"Ако си в по- малък град и имаш апартамент, и не си на квартира, по- малко от 1000 лева те устройват, въпреки че пак имаш някакви разходи. Без разходи няма как, но в София квартира под 400 лева няма. Как да се хвана на работа в София за 800 или за 900 лева и да давам 400 лева за квартира- няма как."- сподели Микаела Вълчева.

Какво казват работодателите от българския Северозапад- разговаряхме с Пламен Христов, собственик на видинска фирма, която от години се налага на европейския и световен пазар с роботизираните системи, които произвежда:

"Всичко е въпрос на случая, ако има работа ще се справят, ако няма- няма да се справят ... Мисля, че трудовото възнаграждение не е главното в случая. Важното е колективът, в който работят хората да е сплотен и вместо да си седи вкъщи на един млад човек да му е по- приятно да отиде на работа и да комуникира със свестни и грамотни хора."- подчерта Пламен Христов.

Какво е положението в Южна България и има ли разлика при подбора на младите кадри в този регион на страната- потърсихме Катя Стайкова, директор "Връзки с обществеността" към клъстер "Тракия икономическа зона" в град Пловдив:

"Правехме европейски проект с няколко завода в Тракия икономическа зона, свързан с набирането на млади хора до 29 години, които са трайно неактивни на пазара на труда. Истината е, че дори и роми, които не работят нищо и нямат никакво образование, не пожелаха да се включат в сферата на производството за заплата под 1000 лева. От една страна ме изненада, но друга страна аз си казах, че тези хора наистина отстояват своето човешко достойнство."- обясни Катя Стайкова от клъстер "Тракия икономическа зона" в град Пловдив.

Една от често срещаните практики е когато на фирмата й трябва спешно служител, но няма подходящия кандидат, да се наемат хора с по-ниска квалификация и за по-малко пари. Експертите отчитат, че все повече компании залагат на фирмено обучение на своите служители. Какво казват синдикатите по темата и защитени ли са младите хора от некоректните работодатели? Размерът на трудовото възнаграждение ли е е определящият фактор при постъпване на работа - това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Това е един мит, който се повтаря непрекъснато от страна на работодатели и агенции за подбор на персонал. Същите заглавия могат да се видят още от преди 5 години. Това не е точно така, но аз лично се радвам, че има такива хора, които оценяват труда си, тъй като 1000 лева заплата брутно означава 800 лева чисто. Нека да се надяваме, че младите хора ще продължат да оценяват труда си и занапред."- каза Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56