Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарителската кампания за пенсионерския клуб в село Осен продължава

Млади и стари в село Осен се обединяват в обща кауза

11
село Осен, пенсионерски клуб
Снимка: фейсбук


В село Осен сме, за да кажем "Добро утро, кмете!" Това е  малко китно селце, разположено в близост до Врачанския Балкан, административно се намира в община Криводол, област Враца. Столицата е на отстояние 130 км. Климатът е умерен, няма резки температурни амплитуди. В селото има вода в изобилие, затова в миналото хората  са построили много чешми. 

Село Осен придобива известност с името на българския поет и революционер Христо Ботев, за когото старите хора в селото разказват, че е роден тук и е кръстен в църквата на съседното село Девене.



Днес в селото живеят 130 души, повечето от които възрастни. Част от местните хора през лятото живеят в родното си село, а през зимата са в градовете.

Иначе село Осен е било едно от големите села в региона, стигало е до 1 800 жители, земеделието е бил основният им поминък, а предпоставка за това е плодородната земя, която ражда всичко - разказва кметският наместник Лиляна Лазарова:

"Имало е училище в миналото, негов директор е бил Христо Петков Христов, той пише книга, в която представя тезата за това, че Христо Ботев е роден в Осен. Една баба му е разказала тази история...как дядото на Ботев дядо Петко е живял в Осен и имал много имоти, бакалница и воденичка ...Идват черкези и той решава да избяга във Влашко. Коли две крави, събира селото и прави угощение за прощаване, взима каквото може със себе си, а златото скрива в яза на воденичката и избягва ...След време синът му се връща да търси имането си и тук отваря училище и тук се ражда и сина му Христо. Тогава той отворил училище в Осен, където учел децата и от съседните села. Новороденият Христо бил кръстен в църквата на с. Девене, тъй като в Осен не е имало Божи храм. По стечение на обстоятелствата точно тази страница от църковния регистър е била откъсната. През есента на 1850 г. Ботьо Петков напуснал Осен и станал учител в Калофер. Христо тогава бил на 2 години и осем месеца. Старите хора казват, че това е истина..." 



Освен легендата, за която старите хора разказват,  основание за това, че тук е роден българският поет и революционер, се откриват в думите на самия Христо Ботев, написани в "Примери от турско правосъдие - Из пътни бележки"- публикувани в броеве 1, 2, 4 и 5 на в. “Дума на българските емигранти” през 1871 г.: “...Такива чувства изпитах, като влизах и в родното си село Осен, до Вратца...”


Тези думи са изписани и на паметника с барелефа на поета-революционер, който жителите на селото издигат по инициатива  на инж. Владимир Пешев, скулптора Димитър Хубенов, архитект Дочо  Дочев, Цветко Милетиев и Крум Кръстев - тогавашните кметове на община Криводол и село Осен. Паметникът-барелеф е открит на 5.10.1987 г., а за него са изразходвани 7 200 лв. 


Днес в село Осен няма училище, няма и детска градина, но пък активно работи Пенсионерски клуб "Христо Ботев". 


Клубът се намира на партера в сградата, в която се помещава кметството. Наскоро добра инициатива подема един млад човек в селото, Калин Манчев - да се съберат парични дарения  и да се направи ремонт  на пенсионерския клуб. Защото това е мястото, което е сърцето на селото. Тук се пие кафе, провеждат се събрания, избори, идват гости. За радост - хората се отзовават. Всеки дава колкото може и от сърце.


"56 са членовете на клуба, в инициативата за дарение се включиха 16-17 човека, вече 1200 лв имаме събрани, имаме дарение чисто нов хладилник, правим това, за да ремонтираме клуба, направихме ремонт на тоалетните..."- казва Лиляна Лазарова


село ОсенОказва се, че социалните мрежи са мощен инструмент за случване на всякакви неща, в случая - започва събиране на пари за ремонта на пенсионерския клуб, и за това основно помага Калин Манчев, който споделя  във фейсбук инициативата на пенсионерския клуб.  Калин е израстнал в това село, много от роднините му и приятелите са тук, той смята, че кампаниите от този род са необходими:
 
"Разбрах, че клубът има проблеми, които не са от вчера, това, което можех да предложа, беше съдействие във формата на организирана кампания. ...Хората са пенсионери, не се радват на особена съгласуваност помежду си и това, което можех да направя, е да напиша, това, което написах, предизвикам събития, които не биха се случили... Хората разпознаха инициативата като своя и бавно и полека се случва...Младите хора не се нуждаят от особена агитация, те сами предложиха помощта си, младите не са трудни...кампанията върви, хората трябва да обикнат това, което се случва .."



село ОсенИначе младите хора нямат помещение,  където да се събират и това е следващата цел, която си поставя Калин - да се намери подходящо място, което да се ремонтира и да бъде обединителен център за децата и младежите в Осен. А дарителската инициатива за пенсионерския клуб продължава, средствата ще бъдат вложени по най-добрия начин. 




Надка Христова е от село Осен, тук е родена, в момента е на 72 години и всеки ден идва в пенсионерския клуб.
Преди време към клуба организират певческа женска група и започват да се готвят за участие в различни конкурси и надпявания - разказва Надка Христова.
Тя и нейните съселяни се оплакват, че няма автобус, който да минава през селото поне веднъж в седмицата, за да могат да стигат до общинския център.

 


Донка Атанасова не е от селото, от Варна е, заселва се тук със съпруга си преди десетина години и взима активно участие в дейността на пенсионерския клуб, известно време е и негов ръководител. Според нея това е единственото останало огнище, което дава живот на селото, животът на селото е в клуба, а ремонтът му е бил крайно наложителен, тъй като откакто е създаден клубът, не е ремонтирано помещението, споделя жената. 


"Продължаваме дарителската кампания, тя не спира. Направих едно табло, на което нанасям всеки лев, който пристига, поименно на всеки, а който не желае, анонимно и насреща сумичката, това за по-голяма откритост, да няма и капка съмнение. И да похваля и дечицата на Осен, дойдоха и много помогнаха.."


ремонт на пенсионерския клуб в Осен


Лиляна Лазарова е първи мандат  кметски наместник, познава местните хора, знае проблемите и необходимостите на селото и си поставя доста задачи, които би желала да свърши през мандата си:



"Искам да направя покрива на сградата на кметството и комините, да се сложи теракот по коридорите, да се боядиса сградата отвън и отвътре, да се сложи  икономично осветление, ремонт на стаята на кмета, шкафове, да се направи тротоара по булевард "Георги Димитров" и да се направят бордюри, да се асфалтира площада, изкопан след направата на шосето, нова водосточна тръба на ул "Христо Михайлов" и да се асфалтира, защото  това е връзката на хората от горната махала с центъра, да се закупи косачка и тример , прожектори за осветление на черквата, да се подмени ВиК в селото, която е много стара, тоалетната към читалището да се ремонтира, да се направи бразда до последните къщи на селото, защото водата прави големи поражения."
 

Кметовете и кметските наместници  във всички населени места се надяват да заработят и програмите за заетост, в които да могат да се включат. Социалните програми в момента не са достатъчни.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29