Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от "Дунав Ултра" се събраха във Видин

Снимка: Дунав Ултра


Над 100 участника-колоездачи, които ще се включат в прехода Дунав Ултра: Следвай реката 2020, се събраха днес във Видин

Веломаршрутът, който ще стартира утре, 1 септември, е най-дългият туристически велосипеден маршрут в България - 732 километра по поречието на Дунав, започващи от село Куделин, община Брегово, до Дуранкулак, община Шабла. 

Всички участници ще се придвижват по маршрута с индивидуален план и за свободно избран период от време, като целта е достигане на крайната точка, каза организаторът Борис Бегъмов, който акцентира върху еволюцията на туристическата инициатива.

"Първата година един участник стигна до финалната точка, сега към нея са се устремили 100 човека, включително 72-годишен от Варна, който ще изминава всеки ден по над 100 километра, за да се вмести в 7-дневния график. Настроението е приповдигнато, виждам млади хора от различни краища на страната и на Румъния, което ме радва. Следващата година числото на участниците ще бъде по-голямо, защото ограничнихме регистрацията заради обстановката с коронавируса".

Класически и приключенски маршрут са сред новостите, които предлага тази година веломаршрутът. Траекторията му е през 107 населени места - 90 села и 17 града. Всеки участник посочва колко време предвижда да продължи прехода, а достигайки крайната точка получава персонален сертификат.

"Стремим се всяка година да правим промени във формата, за да поддържаме интереса на хората и да ги предизвикваме да участват. Даваме възможности да се премине през някои от районите по поречието, включващи черни пътища и старите римски такива между Тутракан и Силистра - т.е това е адвенчър варианта". 

"Дунав Ултра" стартира през 2014 година в резултат желанието на Бегъмов за лична промяна. Като цел организаторът си поставя маршрутът да се превърне в най- популярната дестинация за велотуризъм на Балканите. 

"Не предполагах, че ще стигнем толкова далеч, камо ли че ще продължим натам, накъдето сме се запътили. Еволюцията и възможността тази идея да се трансформира в толкова мащабен проект, който дава хоризонт на стотици партньори, ни кара да сме развълнувани и да искаме все повече".

При регистрацията си днес участниците получиха т.нар "Кутия за приключения". Всички колоездачи имаха възможност да се регистрират в три категории: индивидуално, екип от 2-ма или 4-ма колоездачи. Всеки индивидуален участник или екип може да планира и заяви продължителността на прехода - до 48 часа, до 3 дни, до 5 дни, до 7 дни и повече от 7 дни.
 
Представено беше и новото туристическо издание на "Карта-пътеводител" - печатна книжка, вдъхновена от дейността на изследователя на Дунавска България Феликс Каниц.

"Запознаваме жителите на Видин с това, което правим, какво представлява нашия проект. Участниците се запознават днес, защото им предстоят няколко дни заедно по поречието. Пътеводителят ще бъде пуснат и в печатно издание. Най-вече съдържа полезна туристическа информация за региона по поречието на Дунав".

Възрастовата граница за участие е над 18 години, но организаторите плануват и включването на по-млади участници.

"Мислим и за по-малки участници, за деца, като ще създадем формат, даващ възможности за събития на различни места от маршрута".


Специалните места, които ще посетят колоездачите, са крепостта "Баба Вида" във Видин, бирената фабрика в Лом, площад "Дико Илиев" в Оряхово, античния град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в Никопол, крепостта "Димум" в Белене, римския легионен лагер Нове в Свищов, паметникът на Филип Тотю в Две могили, фонтанът "Момчето с хидрата" в Русе, архитектурният резерват "Рибарска махала" в Тутракан, археологическия комплекс "Дуросторум-Дръстър" в Силистра и крайната точка на маршрута -  с. Дуранкулак, Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да реагираме, ако намерим малко диво животно

Намирането на малко диво животно в гората или полето предизвиква умиление у хората и често те търсят начин да му помогнат. В други случаи някои прибират животинчето, с цел да го използват за користни цели.  Какво да правим при такива случаи? Ловците са достатъчно компетентни, за да знаят как се действа в подобни ситуации. Затова и потърсихме..

публикувано на 29.05.25 в 17:27

Честит ден на хлебаря и сладкаря!

Днес православните християни празнуват Спасовден, познат още като Възнесение Господне .  Спасовден е подвижен християнски празник, който се празнува 40 дни след Великден и отбелязва момента, когато Исус Христос се възкачва на небето.  На Спасовден празнуват и всички хлебари и сладкари . За първи път празникът на хлебарите и сладкарите..

публикувано на 29.05.25 в 17:10

Над 20 години възстановяват редки и защитени видове във "Врачански Балкан"

Една от дейностите, които изпълняват природните паркове е опазване на области със специфична биологична стойност. Дирекция на природен парк "Врачански Балкан" е създадена като администрация още през 1996 година и още оттогава е натоварена с нелеката задача да изпълнява дейности, свързани основно с опазване и възстановяване на биологичното..

публикувано на 29.05.25 в 17:02

В Синаговци се готвят за празник

С богата музикална и танцова фолклорна програма в Синаговци ще отбележат празника на селото. Гости на тържествата в центъра на видинското село ще са самодейци от близки населени места, от Сърбия и Ансамбъл "Дунав". Очаква се и изложение на старинно оръжие с участието на патриотичен клуб "Бдинци". Празникът на Синаговци се отбелязва винаги на 3 юни,..

публикувано на 29.05.25 в 15:17

Фестивали, изложби, спортни турнири и концерти за празника на Монтана

Изложби, фестивали, Алея на занаятите, фермерски пазар- това са само част от събитията в програмата на Община Монтана за отбелязване на празника на града "Свети Дух".  Програмата започва на 3 юни с изложба на Дружеството на художниците "Тенец" - "Етюди от Северозапада" и ще приключи на 12 юни с тържествена церемония по връчване на знамето на..

публикувано на 29.05.25 в 14:10
Диана Русинова

Диана Русинова, пътен експерт: Инфраструктурата в Северна България е в критично състояние

Поредица от тежки катастрофи възникнаха през последните дни по пътищата в Северозапада. Инцидентите бяха съсредоточени основно на второкласния път II-13, който преминава през Бяла Слатина и други населени места във Врачанско.  Лошото време и мократа настилка допринесоха за пътнотранспортните произшествия.  Заради серията от катастрофи..

публикувано на 29.05.25 в 14:04

Северозападна България помни въстанието от 1850 година

175-та годишнина от въстанието в Северозападна България през 1850 година започна с официално честване в манастира "Света Троица" край село Раковица. На площада пред манастира се събраха ученици, читалищни и културни дейци, родолюбци. Директорът на РИМ - Видин Христина Кирилова представи същността на въстанието пред присъстващите:  "Въстанието от..

публикувано на 29.05.25 в 13:40