Землището на мездренското село Боденец е разположено в предбалканските райони на Северозападна България, в подножието на Врачанския балкан, на северозапад от поречието на р. Искър. През територията му минават "Крапешка бара", "Върбешка бара" и "Боденски дол". Село Боденец води своето съществуване отпреди 12-и век. За това свидетелстват разкопките в "Старото селище", намерените сечива, съдове и керамика. Преди основаването на селото, в неговото землище са живеели траките, за което свидетелстват "Горната могила" и "Долната могила"- погребални могили на знатните тракийци.
Първото селище на с. Боденец е под местността "Кашинец", от Керамичната фабрика до Цветарника. Тази местност се нарича "Старото селище". На това място се откриват основи от битови постройки, керамика, сечива и съдове. Чумна епидемия обезлюдява селото и оцелелите боденчани търсят убежище в "Нинова млака" при "Седемте извора". В землището на "Нинова млака" турците завладяват село Боденец. През цялото време на робството турският елемент в селото е съвсем слаб. Един спахия, един юзбашия и Юмер ага, който е имал чифлик на "Омеравото". По-късно през 1865 г. до землището, възниква черкезко селище, на черкези преселени от Кавказ, Русия. Черкезите са подлагали на непрекъснат грабеж имота и добитъка на боденчани, смущавали са неговия живот и труд. Затова селяните издигнали "Черкеската могила", на която поставяли съгледвачи, които предварително съобщавали на населението за предстоящите черкезки набези.
Боденчани са принудени да плащат много данъци и да работят ангария. Един път в годината е събиран десятъка в селския кош. Той се намирал под днешното читалище и е разрушен през 1835 г. Селото бива опожарено от турците и кърджалиите заради злато, открито от боденчани в местността "Стърчи крак". Оцелелите родове намерили убежище в "Рупите", "Дърта кория".
От 17 век в с. Боденец започнали да идват преселници: едни са бягали от турците, други от чумата, а трети търсели плодородна земя. Преселниците са предимно хора балканджии, свободолюбиви и горди, укривали са своето минало и са гледали да нямат вземане-даване с турците. Руските войски за пръв път идват в с. Боденец на другия ден след освобождението на Враца. На 9 ноември 1877 г. отрядът на полковник Лихтански освобождава Боденец.
Общинските съветници в Макреш се събират на редовно заседание утре, 29 ноември и ще заседават по 8 точки. По-важните от тях са докладна записка, внесена от кмета на общината Митко Антов относно Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Макреш. Общинският съвет ще гласува и предложение относно Наредба за..
Паметникът на Христо Ботев да бъде ремонтиран до началото на Ботеви дни през май 2025 година, планират от Община Враца. За възстановяването на монумента и прилежащите паркови и композиционни елементи на площадното пространство през юни т. г. служебното правителство осигури сума от 780 хил. лв., след като стана ясно, че с ограничения си бюджет общината..
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“. Състезанията са част от подготовката за вътрешноучилищните кръгове по професии, които ще се..
Важно е да обезпечим най-спешните мерки, така че при позитивно решение за Шенген през декември всички институции и структури, които работят по граничния контрол, да реорганизират работата си безпроблемно. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев на работна среща в Министерския съвет, съобщават от правителствената пресслужба. Премиерът..
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“, съобщи директорът на училището Стефка Лалова : "Колегите, които подготвят..
Окръжна прокуратура – Враца ръководи разследване за смъртта на 21-годишния мъж , чието тяло е открито на брега на река Огоста на 25 ноември . Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство В рамките на разследването е задържан 24-годишен от село Бутан, който е бил с починалия на риболов в нощта на 15 ноември...
Резултати от проучванията на античния римски град Бонония във Видин ще бъдат представени утре, 28 ноември. Данните ще бъдат обявени от ръководителя на екипа от археолози доц. д-р Здравко Димитров и изтъкнатият български археолог и специалист по средновековна история проф. д-р Николай Овчаров. Има открития по хипотезата, че Видинското царство е..