Всъщност, "Божият мост" е остатък от карстова пещера, образувана сравнително близко до повърхността от подземния път на Лиляшка река. С течение на времето таванът на пещерата на места се е срутил, "отваряйки" за човешките очи "залата" под свода. Частичните останки от тавана образували над старото легло на реката уникална скална арка с дължина 125 метра.
Това чудо на природата е предпоставка за развитие на туризма. И не само това - Лиляче е старо средновековно селище. Околностите на днешното село Лиляче са обитавани продължително време от траки. От тях в района са останали и няколко надгробни могили. В местността "Кадин вир" са останките от голямо тракийско светилище, което е било посветено на бог Силван - бог на горите и дивата природа. В руините на това светилище са открити десетки мраморни оброчни плочки с релефни изображения на бог Силван.
Окончанието на името му е също старо, така както са стари окончанията на Галиче, Паволче, Сениче, Сухаче и др. Името Лиляче е производна дума на "лиляк", тоест люляк.
Кметът на село Лиляче Красимир Петров е за първи мандат кмет, издигнат от ВМРО. Той е родом от селото, познава проблемите и нуждите на хората от селото и си поставя реалистични задачи, които са включени в общия четиригодишен план на област Враца:
"Обновихме някои забравени празници като Йордановден, който се празнува за първа година... Изградихме паметник на Васил Левски, открихме пенсионерски клуб, който отдавна го чакат нашите пенсионери, създадохме пенсионерска организация, избрахме си председател, ръководство, сега има към 40 члена, надяваме да се включат още... Сега през септември ще започнем бетониране на една улица, вече имаме и изградено видеонаблюдение в центъра на селото...
В село Лиляче в най-скоро време ще започне изграждане на минифутболно игрище с изкуствена трева, на стойност 50 000 лв. Селото има футболен отбор "Ботев - Лиляче". Кметското ръководство на село Лиляче се стреми да създаде добри условия за отдих, спорт и развлечения на младите хора в селото - обяснява кметът Красимир Петров
"В село Лиляче има млади семейства, голяма част от тях пътуват до Враца, учат, пътуват, но не са много. Имаме 4-5 родилки тази година. Детската ни градина е пред закриване, защото сега излязоха четири деца за първи клас и нямаме необходимата бройка... Не е рентабилно, как можем да задържим младите - със спортните площадки, които правим, с подобряване на инфраструктурата... Има работа, близо до нас е циментовия завод в Бели извор, имаме работещи в кариерата в Лиляче, има кравеферма и в нея работят няколко човека."
1300 души живеят в село Лиляче, те имат възможност при нужда да посещават здравния пункт, където на разположение през седмицата работи семеен лекар, в селото работи и аптека. Една от задачите, които си поставя кмета е да се направи път до "Божия мост" - уникалното природно явление, което много хора искат да посетят и което наистина е хубаво да се види.
"Не можем да кажем, че има много туристи, защото достъпът ни дотам не е за леки автомобили, трудно се стига и се борим за това да оправим пътната инфраструктура, така ще идват повече посетители..."
Тези дни в селото бе открит новия пенсионерски клуб “Божия мост”. Той е изграден и оборудван със средства от бюджета на Община Враца, а вложените средства са около 20 000 лв. Председател на клуба е Илонка Петрова:
"Още не сме започнали да действаме както трябва, надявам се, че всичко ще заработи добре. Новото помещение се намира в читалището, много уютно местенце. Надявам се да организираме събирания, празници. Да има къде да се събират хората, да си поговорят... Селото ни е много хубаво, но народът остана без работа, понамаляха жителите, бихме искали улиците да се пооправят, ето ще има игрище за младежите."
Основен двигател и вдъхновител на културния и обществения живот в село Лиляче е НЧ "Просвета". Към него има библиотека, сформирани са състави за народни танци за деца, състав за модерни танци, певческа група за народни песни, има и индивидуални изпълнителки на народни песни. В читалището се организират всички културни прояви и чествания на празници. Обявяването на пандемията и спазването на всички мерки свързани нея, налага спиране на дейностите на съставите - казва Людмила Дамянова, организатор в читалището:
"По време на лятната ваканция много активно работим с деца и ученици. Провеждаме интересни занимания, предимно на открито... Спортни, кулинарни състезания... Съставът ни за народни танци се представя с танци от северняшкия край, имаме и местни танци, понеже имаме влашка общност, играем балуца, абдай, калуш..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме празника..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..