Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният ден на метрологията е днес

Снимка: интернет


20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е световното единство на измерванията. Българи се присъединява към нея през 1911 година на 1 януари и тогава създава първите двата национални еталона за метър и за килограм. Метрологията е учение за мерките и теглилките, което се занимава с описание на различните видове мерки за дължина, тежест, повърхност, за насипни и течни вещества. Тя играе централна роля в научните открития и иновациите, промишленото производство и международната търговия, в подобряването на качеството на живот и в защитата на околната среда. Повече  за метрологията и нейната важност ни разказа Антоанета Йовчева-началник отдел "Електрични измервания" в гл. дирекция "Национален център по метрология":

"Всъщност на тази дирекция са и вменени задълженията от закона за измерванията свързани със създаването, поддържането, съхраняването и усъвършенстването на националните еталони на физичните величини. Това което измерваме са физичните величини. Като всъщност това което прави института е да създава национални еталони на дадената величина, които еталони получават единицата от международното бюро за мерки и теглилки, което се намира във Франция и е отговорно за единствата за измерванията в цял свят. Веднъж получена единицата от тези еталони тя се разпространява към по-неточните еталони, по-ниското ниво в страната  чрез калибриране и чрез тези по-ниско ниво еталони пък се извършва проверката на средствата за измерване. Като цялата идея на тази верига от измервания е да се стигне до най-ниското ниво средства за измерване, да кажем до вашия електромер по който вие си плащате сметките и да имате сигурност, че това което плащате наистина е изразходената от вас енергия." 

Мерките и теглилките съществуват още от дълбока древност, но не по начина по който изглеждат днес. Най-използвани мерки за дължина в миналото са били човекомерките, за чиито прототип се приемат части от човешкото тяло. Такава е мярката за дължина пѐдя,  разстоянието между върха на палеца на възрастен човек и малкия пръст, което варира в зависимост от ръката на измерващия, като се уточнява - една моя или две твои педи.  По-голяма мярка от пѐдя е лáкът - равен на дължината на ръката от лакътя до края на пръстите, около 50 см.  Разстояния се измервали и с крачки - рáзкрач, равен на около 1 м. 3а по-големи разстояния са познати мерките един ден разстояние (около 30 км) и един ден с кон (около 60 км). Измерването на дебелина ставало с пръст, длан, ръкá.
През 1888 г. в новата българска държава се възприема, узаконява и налага официалната Европейска десетична мерна система и постепенно традиционната система от мерки се заменят с тях. Първият еталон за мярка се предполага, че е  кубитът разказа още Антоанета Йончева:
"В древността е била точно така, разстоянието се е мерело с лакът за това и в някои източници стои, че първия еталон в кавички казани в кубитът, което идва от латински и е наименованието за лакът."
 Вярват ли видинчани на кантарите в големите магазини и по пазарите и знаят ли къде могат да подадат сигнал за нелоялни практики проверихме с анкета:
"Зависи когато съм на пазара, там вече нещата са малко нагоре-надолу. Там везните като че ли никога не са добре, докато в големите магазини там нещата са добре, така си мисля, че контрола е по-завишен.  Да знам към кого да се обърна ако имам проблем с везната. .. Да имам доверие, обикновено купувам такива пакетирани. Все едно и да ме излъжат с колко да ме излъжат със сто грама. Знам, че по пазарите има контролна везна...Мисля, че като са електронни отмерват точно. Вкъщи нямам кантар, няма как да го сравня, надявам се на коректните търговци. Не, не знам къде да подам сигнал."
Повече може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33
Видин

Брокери: Цените на имотите ще скочат след влизането ни в Еврозоната

Експерти прогнозират, че ще има скок на цените на имотите след влизането ни в Еврозоната. Никой не може да каже със сигурност, но исторически след влизането си в Еврозоната, всяка държава е наблюдавала повишение на цените, включително на тези на имотите. Напълно вероятно е, такова поскъпване да има и тук- това коментират брокери от Северозапада...

публикувано на 19.05.25 в 16:15