Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Люти дол искат да възстановят инфраструктурата, пострадала при строителството на магистралата

"Надявам се, когато приключи строителството на магистралния път, който ще мине и край селото ни, да бъде ремонтирана главната ни улица, по която сега минава целият трафик от Е79", коментира ситуацията в мездренското село Люти дол кметът му, Никола Николов.

"Един от основните ни проблеми сега е именно този трафик. Той ни създава много грижи. Оттук сега минават всички превозни средства от София към Мездра, Враца и Видин. С една дума- инфраструктурата ни е голям проблем. С него се боря откакто съм застъпил като кмет и не мога нищо да направя. За трафика се използват две улици в селото, които не са подготвени за такова натоварване по тях. Вече са амортизирани, изкопани са огромни дупки. люти долОбаждам се на АПИ, обаждам се на Пътно управление Мездра, а те ми казват, че това била общинска улица. А аз им отговарям, че в момента тя не е общинска, в момента е Е-79. Голямо безхаберие, направо не ми се говори...

Заради този трафик протести правихме в селото преди месец. Още същия ден се отзоваха институциите, но като минаха два дни, всичко се забрави.  

Надявам се поне когато бъде завършен новият път, нещата да се променят и това да спомогне за съживяването на селото. Сега тук са останали предимно възрастни хора, няма нов живот. Вярно е, че се закупиха доста къщи в селото, предимно от софиянци, но те идват тук само за почивните дни. Те са временно тук, нямат грижа за селото, гледат само да си изкарат уикенда добре и си заминават. Дали селото може да стане рай за тези софиянци като бъдещи пенсионери- да, но те пак ще са пенсионери. Тук трябват млади хора. Ето защо новият път ще е добре за нас. Така млади хора, които се заселят в селото, ще могат да живеят в спокойна обстановка, сред красива природа и в същото време да работят в Ботевград, Мездра и Враца, където ще се стига буквално за минути по магистралата..."



"Днес на селското ръководство е по-трудно да решава възникналите проблеми"
, коментира ситуацията и най-дълго заемалият длъжността кмет в Люти дол, 82-годишният Цено Михайлов. Той е бил кмет на селото повече от 32 години.

"Когато аз бях кмет, в продължение на 15 -18 години, имах самостоятелен бюджет. Ние си сформирахме бюджета, ние разполагахме и с всички средства- данъци, такси и т.н. Затова имахме възможност да благоустрояваме и хигиенизираме. По същата причина и дисциплината при нас беше много голяма. Ако закъснееш с 1 час и не си на работното си място, а те потърсят- ще трябва да даваш обяснения. Сега гледам кметствата не се отварят със седмици, никой не се интересува и не следи. Сега средствата се дават може би в тези села, където кметовете са от същата политическа партия , от която е общинският кмет.

Навремето кметовете имаха пълномощия при сключването на граждански бракове, при издаването на пълномощни, на договори и т.н. Сега го няма това нещо, за всичко трябва да се ходи в общинския център. Така че, трудно им е, но пък сега нямат тези грижи за училища, здравни служби, детски градини, защото хората са по-малко... Въпреки това, смятам че хората в Люти дол ще се завърнат и селото ни няма да изчезне от картата на България...", допълни Цено Михайлов.

   
Подробности по темата и целите интервюта може да се чуят в звуковия файл.

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48