Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"22 септември е връх в българската държавност, който трябва да следваме и днес"

Днес се навършват 112 години от обявяването на българската независимост. Гост в студиото на Радио Видин бе историкът Захари Захариев:

"22 септември е своеобразен връх в българската държавност. За да може една държава наистина да заеме своето място на картата на Европа, тя трябва да получи съответните символи и да бъде призната от всички останали държави, а преди това България все пак малко или много е в състава на Османската империя и няма свободна външна политика. Това я прави второстепенна държава. С 22 септември 1908 година тя се превръща в първостепенна, нормална европейска държава и започва своя път. Другата страна на въпроса е свързана с това, което ние наричаме национален идеал и това, което съществуваше дълги години, започнало през Възраждането и незавършило и до ден днешен, като негово осъществяване: на 22 септември България развързва ръцете си да обединява своите земи."

Какви са предпоставките за обявяването на Независимостта?

След събитията в края на 19 век България живее почти три десетилетия живот на сравнително свободна държава, израснало е ново поколение политици, които имат и способността, и желанието да извършат величествен акт, какъвто е Независимостта. Второто нещо, което се е променило, е, че България вече има една от най-сериозните армии на Балканския полуостров. България има и икономика, която довежда в 1908 година до най-високия стандарт на Балканския полуостров. България стои много стабилно във вътрешнополитически план. Остава последното решение- да намери върха на своята държавност- да обяви своята независимост и да се завърне там, където ѝ е мястото на картата на Европа- като самостоятелна държава. В 1908 година и шансът е на страната на България. Княз Фердинант успява да направи успешна дипломатическа совалка и международната обстановка е благоприятна към България."


Последиците от този акт

"В крайна сметка в Търново е обявен манифестът за независимостта на България и Фердинант получава титлата Цар на българите. Това е апотеозът, крайната точка, до която се стига в българската държавност и вече 112 години ние вече сме наистина европейска държава, независимо от спадовете, възходите и перипетиите, които преживяваме в исторически план.

Пряка последица от 1908 година е обединената маса народ, която стои зад своите идеи, която подкрепя всички действия на своето управление. Но малко по-късно ще се стигне до разединението на българския народ. Войните, които водим, докарват период на страхотно разединение на българите. От 1918 година насетне в България няма мир, което не е свършило и до днес. Този дух на българите за обединение изчезва и ние днес трябва да го намерим отново, ако искаме да се върнем на позициите, в които можем да правим такива събития, като 22 септември 1908 година."


Посланието на празника

"В събития, като 22 септември, трябва да се загледаме много по-внимателно и да си направим преценка за това днес къде сме и какво правим. Трябва да намерим сили в себе си да променим духа си и най-вече да променим поведението си, да заровим веднъж завинаги противоречията и противопоставянето, да вървим по нов път."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00