Спортно състезание във Видин замени провежданите през есента надпревари за хора с увреждания от България и Сърбия. Организатор е Фондация "Подкрепа за реализация" съвместно с партньори от Сърбия. На разменни начала домакини на събитието са Видин и Зайчар. Тази година трябваше да се проведе VIII-то Международно спортно състезание за хора с увреждания между България и Сърбия, но заради пандемията беше отменено.
Въпреки това, преди седмица надпревара имаше, но само с видинско участие. Състезанието се проведе на детска площадка "Смърфовете 2" във Видин, изградена по инициатива на Фондация "Подкрепа за реализация".
"Заради епидемичната обстановка тази година не можахме да проведем международно спортно състезание и решихме да го направим само в нашия център. Спортните дисциплини бяха три- дартс, баскетбол и хвърляне на медицинска топка. Всичко протече много забавно и интересно. Участниците показаха най-доброто от себе си"- обясни Павел Павлов, кинезитерепевт в Центъра за социална рехабилитация към фондация "Подкрепа за реализация".
За по-малките имаше детски полигон, а бързина и умения премериха отборите "Батман" и "Спайдърмен". Надпреварите за всички бяха много оспорвани.
Победителите в дисциплините са:
Дартс:
1. Любомир Нешев
2. Владимир Ванков
3. Борислав Реселешки
Стрелба в кош:
1. Иван Стилиянов
2. Диана Алексиева
3. Боряна Веселинова
Хвърляне на медицинска топка:
1. Пламен Цветанов
2. Николай Транчев
3. Радослав Цоков
За участниците в спортното състезание имаше награди, а накрая за всички- музика и почерпка. До следващите надпревари предстоят още упорити тренировки.
За осма поредна година екипът на Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация" проведе детски спортен празник "Смърфовете". Традиционно се организира на изградените от фондацията детски площадки "Смърфовете 1" и "Смърфовете 2" във Видин, но тази година екипът решава да пренесе забавлението при приятелите си от село Ружинци.
"Решихме да го проведем в село Ружинци, тъй като там имаме връзка с местните хора, но не бяхме провеждали спортно мероприятие. Имаше деца от различни възрастови групи, най-вече ученици от началните класове. Имаше три щафети. За децата беше много интересно. Проведе се викторина, свързана със смърфовете. Имаше много награди, много забавления за децата"- разказа Павел Павлов.
Освен състезания и викторина с въпроси за анимационните герои, за децата от Ружинци имаше награди, почерпки и още забавления, а възрастните вече обмислят следващото съвместно събитие.
Международният фолклорен фестивал за деца и младежи с и без увреждания България- Сърбия тази година се проведе онлайн. Организатори са Фондация "Подкрепа за реализация"- гр. Видин и Сдружение „ЦДП“ гр. Зайчар. От българска страна събитието е проведено в Крайдунавския парк на Видин, като част от Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав", организиран от Община Видин.
"Тази година, поради възникналата ситуация нямаше как да отидем ние в Сърбия или те да дойдат при нас на гости, затова решихме да направим паралелно събитие- при нас да организираме паралелно събитие с наши потребители, а в Сърбия потребителите на "ЦДП" да си направят техен фестивал… През вайбър ние показвахме на тях какво правим, те показваха на нас какво правят. Разходихме ги през Крайдунавския парк. Показахме им това, което от Общината бяха подготвили, различните дюкяни и шатри...Цялото мероприятие беше в безопасна онлайн среда и се запази традицията на самото събитие"- каза организаторът към "Социално обслужване" в ЦСРИ Юлита Петрова.
Появил се в условията на криза и проведен в онлайн среда, етнофестивалът между България и Сърбия е доказателство, че всяка негативна ситуация може да има неподозиран положителен заряд, казаха организаторите.
От социалното предприятие "Бъдин" към Фондация "Подкрепа за реализация" участваха със свой щанд в Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав", организиран от Община Видин.
"Предложихме продукти, които са изработени от хора с увреждания към нашия център. Направиха ароматизирани сапунчета, свещички. Имаше бродерии с българска шевица и някои изделия с декупаж... Много разнообразни неща предложихме. Ще се опитаме да вкарваме все повече изделия, изработени от наши потребители, защото първо на тях им доставя удоволствие да го правят, второ ние с изненада откриваме техни възможности да правят все нови и нови работи"- разказа логопедът и социален педагог в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията Даниела Иванова.
Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..
Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..
Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..
Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..
В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..
УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..
В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..