Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Справят ли се с коронакризата бизнесът и работещите в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Кризата, причинена от коронавируса постави редица въпросителни и затруднения пред обществото и работещите хора, които осигуряват прехраната на семействата си и продължават да внасят своите осигурителни вноски. Туристическия бранш пострада сериозно, засегната бе и търговията. Много работещи дори останаха без препитание и по този начин семействата им останаха без приходи. Представители на частния сектор бяха принудени дори да затворят бизнеса си. Как се справят на прага на зимния сезон работещите в Северозапада? Преди дни общинският съветник от Вършец Жоро Найденов написа в социалната мрежа Фейсбук, цитирам: "Скъпи съграждани, от няколко дни виждам нещо, което ме притеснява и ме накара да напиша този пост. Виждам, че хората в града са изключително напрегнати и притеснени. Наемателите и персонала на магазини и заведения са обезсърчени и отчаяни. Собствениците на търговските обекти, които си работят в тях, също се чудят как да продължат, като няма клиенти, няма оборот, няма работа. За по- големите бизнесмени незнам, нямам наблюдение, но мисля, че при тях е още по- зле. Дано чувството ми ме лъже. Дано не съм прав. Дано излишно се вживявам в чужди проблеми." Потърсихме авторът на коментара Жоро Найденов, общински съветник и администратор на Фейсбук групата "Аз обичам Вършец":

"Моята работа е да контактувам с местните хора- бизнес, обикновени хора работници и всякакви мои съграждани. За съжаление забелязвам, че преди да дойде зимата нещата отиват на много зле в социална и финансова позиция, защото за бизнесът във Вършец, колкото и "голям" да е той, тази зима ще бъде много трудна, тъй като още от днес виждам как хората се замислят как ще оцелеят през следващия месец. Клиентите са местни хора, които за съжаление не са финансово стабилни, почиващите ги няма никакви- каквото беше, беше до края на август. Малко и през септември хотелите бяха пълни, но като цяло за мен градът е толкова обеднял, че не виждам зимата как ще оцелеят."- каза общинският съветник от Вършец Жоро Найденов, според когото изходът от ситуацията е помощ от държавата.

Какво казват представителите на частния бизнес от Северозападна България? Ще успеят ли да запазят бизнеса си и работните места на своя персонал в условията на извънредната ситуация, при която живеем през 2020 година- разговаряхме с Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Във фирмата нещата вървяха и вървят добре. Не съм усетил кризата, защото фирмата работи за немския пазар и там, независимо от всичките усложнения, които на моменти бяха даже и по- сериозни от тези в България, продължиха да работят. Не съм прибягвал до съкращения и няма съкращения във фирмата, продължаваме да работим." Защо работещите в Северозападна България отново са изправени пред поредното изпитание, този път търсейки работа в условията на коронакризата- това попитахме още Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Цялостната система е малко объркана и след време това ще се усети, защото административният апарат в цялата страна е изключително тежък  и изисква невероятен ресурс всеки месец. Трябва да се отиде към съкращения, но доколкото виждам никой няма желание да отиде към електронното правителство, което би освободило много зает контингент от администрацията."- поясни Пламен Каменов.

Потърсихме мнение и от Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата. Според него във Видин нещата са малко по- различни:

"С нашите членове не сме коментирали нещо подобно, разбира се в случая става въпрос за Вършец, който е туристическо населено място, изключително зависещо от посетителите и туристите. Нещата в това отношение са относителни на различните места. В производството също от всички, с които сме говорили, няма такъв, който да е уволнил или освободил хора, което означава, че кризата не е засегнала чак до такава степен поне град като Видин."- подчерта Красимир Кирилов.

Попитахме видинчани работят ли и как се справят със семейните си бюджети в условията на криза и в анкета:

"Работещите, които са на бюджет са добре, а частния бизнес- то тук няма частен бизнес по принцип в нашия край. Тук малки имаме една предимство, което може би не е малко. Ние сме в такъв район, в който хората имат села или вилни места и по някакъв начин се задоволяват- лозенце, ракийка, винце, кокошчица, сиренце и може би това спасява донякъде положението."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00