Проучена е част от вътрешно укрепление на кула, построена в късноримската епоха втората половина на 4 век, което е южната крепостна стена.
Според Прокопий Кесарийски по времето на император Юстениан тук се издигала самотна кула. Поради тази причина той я превърнал в силна крепост, наречена "Путедис", което означава "При извора". Крепостта е спомената три пъти в античните извори, каза за Радио Видин Владислав Живков, археолог в Националния археологически институт с музей при БАН:
"Успяхме да разкрием ъгъла на тази кула, тази година не успяхме да достигнем до предполагаемата ранновизантийска крепост. Правени са разкопки през 1988 година, ограничени...Смята се, че тя е била бургус, самостоятелна кула, укрепена през 4 век и впоследствие разширена. Открити са доста индикативни материали, възможно е да е имало ранно укрепление през 1 век, когато днешният Северозапад е попаднал в Римската империя.... Материалът е интересен, над 200 находки, основно късноантични монети ... Открити са и материали от праисторията и внос от Средиземноморието, което се среща рядко..."
Районът е безводен като изключваме голямата река Дунав, която не се използва за питейна вода, има интересен факт - съществувал е мощен извор близо до крепостта, който вероятно е дал името й - обяснява Владислав Живков:
"Обектът беше финансиран от община Лом и от министерството на културата. Ние имаме надежди, че това финансиране ще продължи... Сериозна част от крепостта беше разрушена миналата зима с багери и това наложи да започнат разкопки, докато не е разрушено "
Археолозите се надяват археологическите проучвания да продължат и през следващата година. Целта им е да бъде разкрита цялата кула.
Повече може да чуете в звуковия файл.
С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..
В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..
Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към нуждата от..
С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..
Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив. Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..
Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса. "Турнето беше много..
Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..