Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 29 ноември 2020 година

20
Снимка: Колаж на Елеонора Филипова

"Неделник" е вашият избор за добро настроение. Гарантирам го. Преглеждаме за началото старите вестници и започваме нашата неделна разходка. Заради новите мерки отново останахме без изложби и музеи. Това е повод да си припомним за една интересна изложба в Националния политехнически музей в София наречена “Техниката около нас по времето на народната власт”. Тя възражда времето в което социалистическата пропаганда влиза в домовете по радиоточка, музиката се лее от грамофон, а буклите в женските коси застават в трайна форма след пренощуване с тенекиени ролки върху главата. Тя е пътуваща, но кога ще стигне до нас е въпрос на време. Можете да чуете разговора на колегата от Радио "България" Диана Цанкова с Васил Макаринов, уредник в музея. Предлагам ви и една интересна среща с дядо Мишо от село Синаговци. Всъщност той се казва Емил Николов, но всички го наричат дядо Мишо. Винаги иска да е полезен и е много деен човек, а такъв е бил и когато на младини е работил в завод "Георги Димитров" във Видин. Често ходи в читалището и е имал една интересна идея за среща на всички хора свързани със Синаговци, но по разбираеми причини сега това няма как да се осъществи. За него и за идеята му разказва Даниела Георгиева секретар на читалище "Наука -1925". Секретарят на читалище "Развитие" в село Антимово, Цеца Христова се включи в един риалити формат по една от националните телевизии, където действията се развиват във ферма. Кака Цеца представи пред участниците три ястия - рибена саламура, кисело зеле с ориз и свинско месо и баница Суклия. Лично аз съм опитвал всичките тези вкусотии направени от нея, но за първи път те бяха показани по телевизията. Тя, както и аз де съм носител на званието "Народен готвач" присъдено ни от Академия "Кулинарен историк" на Ангел Ангелов и съм прихванал доста неща от нея. Как се стигна до участието и при фермерите можете да чуете от нея.
Вчера във Видин се проведе третото издание на Занаятчийския базар. До музей "Конака" местни занаятчии предлагаха своята продукция. Изложението се проведе при спазване на необходимите мерки. Пъстро и шарено беше. За базара ни разказва Албена Стефанова- Бени, от организаторите. Православната църква почита утре, 30 ноември, паметта на свети апостол Андрей Първозвани. Светецът се нарича "първозван", защото първи от 12-те апостоли е повикан и тръгнал след Исус Христос, и заедно с брат си апостол Петър били свидетели на неговите чудеса, смърт и възкресение. Църковният празник се нарича от народа Андреевден, Едрей, Едрин или Мечкин ден. Той е свързан в народния календар с представите за прехода от есента към зимата. В много предания се разказва, че свети Андрей се явява пред хората, яхнал мечка и прогонва зимата и дългите нощи. За празника можете да чуете увлекателният разказ на Десислава Божидарова, директор на Регионалния исторически музей във Видин. За финал идва ред и на Цветан Дочев- Дедо Скръц с едни невероятно вкусни рецепти. Този път ни е приготви качамак с луканка и чорба и яхния с агнешки чревца. Разбира се и една миниатюра ще чуем за това, че не трябва или трябва да си бием катеричките. Приятно слушане.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50