Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на ваксината срещу COVID

Снимка: архив


Първите ваксини срещу Covid-19, които ще дойдат в България, ще бъдат на "Пфайзер/Бионтек", а първите количества се чакат още в края на 2020 година. Това стана ясно по време на днешното работно съвещание, свикано от премиера Бойко Борисов с членове на правителството.
Все още няма ваксина срещу коронавирус, която да е преминала всички фази на клинични проучвания. Същевременно стана ясно, че Правителството предлага сключване на договор за покупка на определена ваксина срещу коронавируса. Това гласи проект на решение на Министерски съвет, който е постъпил в Народното събрание. В решението се предлага парламентът да одобри участието на България в предварителни споразумения за покупка на още четири ваксини срещу Covid-19.

Личните лекари са в готовност да започнат прилагането на ваксините, смята  председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин- д-р Емил Мушанов:

"Дано да пристигнат по-скоро, тъй като единствено това би ни помогнало да се справим по-бързо с вируса. Все още нямаме информация кога ще бъдат доставени в България ваксините, нито колко кратно ще бъдат прилагани, но предполагам, че няма да бъдат за еднократен прием, а ще трябва да се поставят на определен интервал от време... Все още не сме запознати със самата ваксина, но предполагам, че няма да има ограничения за пациенти с хронични заболявания, стига в момента на имунизацията човек да е здрав, да няма някакво остро заболяване... Но все още е рано, не е доставена и няма как да знаем какво представлява ваксината. Ние имаме готовност да поемем пациентите, имунизацията изцяло се провежда от нас." 

Ваксинацията срещу Covid-19 ще е безплатна и доброволна. С приоритет ще бъдат ваксинирани работещите на първа линия, каза директорът на РЗИ-Видин д-р Венцислав Владински:

"Все още няма яснота, предполагам, че всичко ще минава през РЗИ-тата. Очаква се допълнителна информация..." 

Според проф. Радослав Гайдарски сега не е време за поставяне на ваксини, защото те не лекуват а предпазват от коронавируса:

"Ваксините са едно от лекарствените средства, които помагат на хората да оцелеят и в следващи периоди по-малко да се разболяваме. Ваксина никога не се прави в пандемия- прави се преди пандемия. Защото, когато човек вече е заразен, ако му се сложи ваксина, тя ще го убие... Ваксините са полезни и съветвам хората да си ги поставят..." 

Различни са нагласите за ваксините на хората от Видин, показва анкетата на Николай Хараламбов:

"Засега не мисля... Цяло лято работя с хора, не съм заразена... Първо ще проуча има ли ефект и бих го направила. Вместо да живеем в страх, бих го направила- по-добре е по някакъв начин да се предпазим... Преди да се ваксинирам, бих се информирала дали ще има ефект, против грип не съм си слагала... Не вярвам особено на това, повече си мисля, че е за да се дръпнат пари от това, отколкото да се предпазим... На границата съм- не дали ще има ефект, по-скоро ме притесняват страничните действия..." 

В края на ноември "Барометър България" проведе стандартизирано телефонно интервю, в което проучи обществените нагласи и отношението към бъдеща ваксина срещу коронавирус. Въпросът към респондентите е бил доколко са склонни да се ваксинират. В отговорите преобладават предпазливостта и дори страхът. Едва 22% от запитаните са категорични, че ще сложат ваксина, докато 32,9% предпочитат да изчакат, докато се уверят в ефекта й и липсата на странични ефекти. 28,9% биха се отказали заради страх от самата ваксина. 12,2% пък изобщо отричат съществуването на коронавирус. Много малък е делът на тези, които нямат мнение - само 4%. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50