Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стайко Стайков: Бъдещето на земеделието е в науката, наложително е да имаме Земеделска камара

Снимка: Радио ВИДИН



Слаб е инвеститорският интерес към земеделската земя. Към момента слабо е и предлагането. Пандемията и разпокъсаността на земята са сред основните причини, смята председателят на Асоциацията на собствениците на земеделска земя у нас Стайко Стайков. 

"По принцип пандемията се отрази негативно, още при обявяване на пандемията повечето хора, особено по-възрастните, които искаха да продават, се наложи да спазват мерките, и само при форсмажорни обстоятелства, при неизбежност, те продаваха земя- много по-малко сделки се очаква до края на годината да се обявят... Там, където се случваха сделки, бяха по-малко....  Очакваме да се намери ваксина и да се заработи на по-нормални обороти...  Откакто се субсидира земята, от 2007 година, интересът към земята не е спирал дори и през 2009-та, когато имаш криза. Когато има криза, се инвестира в имоти- било то урбанизирани, или земеделска земя- по този начин човек може да се предпази от хиперинфлация или ако се случи нещо. Основно български са инвеститорите сега, защото много е трудно при тази разпокъсаност, която имаме- най-малкият среден парцел е в България, от всички европейски страни, ние да привлечем големи инвеститори. Защото, в крайна сметка, инвестицията в земеделието е дългосрочна- над 20 години понякога. Ние се борим за уедряване, но процесът на делби на земята продължава и ако не бъде спрян, средният парцел на земята ще става все по-малък... Реално процесът на комасация не протича в страната, спрял е по ред причини. Първо, на доброволен принцип е и е много трудно да накараме всички хора да желаят да се уедрят, има едно недоверие, други отсъстват от страната, останаха много трудни сделки, с много наследници... Процесът на уедряване ще е много бавен... В Северна България средният парцел е около 8 декара, в Южна- около 5 декара. В момента не е логично да влезе голям инвеститор, а и няма свободна земя... 

Заради благоприятния климат и добрата реколта тази година, цената на земеделската земя в Северозападна България е сравнително висока. 

"Цените вървят между 800 и 1300 лева за отделни полски райони. Ако има комасирани парцели и се мине на индивидуално договаряне, цените може да са и по-високи..." 

Комасацията и възстановяването на напояването биха повишили цената на земята и биха се превърнали във фактор за превръщането на земеделието в атрактивен отрасъл и за младите хора, смята Стайко Стайков. Според него, в земеделието има бъдеще, но трябва да се заложи на науката. Наложително е да има и Земеделска камара- както е в другите европейски държави- така ще имаме и по-солидната подкрепа от страна на Европейския съюз, ще можем да говорим и за модерно земеделие.

"Всички проблеми се обсъждат първо на ниво Камара, съответно ще се направи членство в Копа Коджека- най-голямата европейска организация на фермерите и кооперативите, там се правят предложения, които се внасят на ниво Европейски парламент. Без Копа Коджека ние няма как да повлияем, да кажем нашите проблеми и те да бъдат приети от сърце. Процесът трябва да върви, ние да сме част от Европа..."

Трябва ли да има данък върху земята, доколко субсидиите са водещи в процеса на земеползване и какво е отношението към запазване плодородието на почвата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04