"Още след Освобождението, правителствата се опитват да подобрят транспортната мрежа в този регион, като първата задача е била да се подобри пътя, който е водел от ломското пристанище през Кутловица и Петрохан за София. Той е бил много важен в онези времена, тъй като не е имало железопътна мрежа в страната и на практика ломското пристанище е било главното пристанище на столицата София. По този път всъщност минават и първите монарси на България след Освобождението...
В следващите години, след построяването на основните железопътни артерии в страната, като централния път от София през Мездра за Варна, постепенно се неглижира развитието на транспортната мрежа в българския Северозапад. Това намалява значението на пристанищата във Видин, Лом и Оряхово, които преди това са имали много важна роля за развитието на този район...
През 1911 година, когато са били извършени проучвания за състоянието на пътната мрежа в България, тогавашните два окръга, които покриват днешния български Северозапад- Видински и Врачански, са сравнително на средно положение спрямо останалата част от пътищата в страната. Видин дори леко изпреварва Врачански окръг, но след това постепенно тези тенденции на развитие намаляват и едва през последните години днешните управници се опитват отново да правят пътища и да подобряват състоянието на пътната мрежа...", обяснява проф. Костов.
В книгата "Българският Северозапад: транспорт, комуникации и хора от древността до наши дни" са включени и статии, чиито автори са изследователи от Регионалния исторически музей и Държавния архив в Монтана.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..