Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С есе за приятелството студентка от Видин участва в конкурс на френски

2
Диана Кирилова, студент във филиала на Русенския университет - Видин
Снимка: личен архив



Диана Кирилова, студентка във филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев" във Видин, взе участие в провелия се конкурс за есе на френски език, организиран от Русенския университет.

Темите тази година, върху които участниците можеха да пишат бяха две: "Приятелството заема важно място в живота" и "Моят град, моето училище, франкофонията и аз". 

Момичето избира темата за приятелството, като това не е първото й участие в този конкурс. Тя обича да твори, да пише и участието й във франкохонския конкурс е вид предизвикателство за нея, разказа студентката втори курс в специалност "Български език и история".

"Попаднах случайно на този конкурс, доста се позамислих, но защо да не пробвам. Да, позабравила съм френския, но го написах първо на български език, после го преведох на френски. Нямам награда, но съм наравно със студентка от Френския институт от Ереван... И за моя радост след мен бяха наредени студентки 4 курс в Силистра, които изучават български и френски език.

Ето част от есето:

" Приятелството има много образи, то е в споделената скръб, то е в радостта на искрения поглед, то е в склонността да направиш компромис.

Хора, научете се да уважавате и съхранявате толерантността към своите приятел, защото човек без приятели просто не може!

Във всички взаимоотношения трябва да има благородство, топли чувства. Ако имате силна ръка на приятел за подкрепа  вие сте благословени".

Диана има слабост към езиците, знае добре писмено и говоримо румънски език,  френски, руски.

В момента  учи в дистанционна форма на обучение и подкрепя този вид преподаване.
.:
Който е решил да учи и който е добре мотивиран, въпреки възрастта на която е,  за него няма пречки дали е дистанционно, да ли изпитът е писмен, дали е устен, казва още тя.
 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00