Какво обаче могат да направят регионите, които нямат достъп до газопроводна мрежа, сред които е и Видинска област?
Построяването на газопровода "Балкански поток" хвърли лъч светлина върху надеждите за газификация на региона, защото преминава през област Видин преди да влезе в съседна Сърбия. Политици, общественици и представители на местната власт възлагат надежди, че няма да е трудно да се изградят отклонения от големия газопровод, с които да се захранят местните домакинства и производства. Дали обаче това е осъществимо?
През миналата година на въпрос на Радио Видин дали градът ще бъде газифициран, премиерът Бойко Борисов отговори:
"Надявам се, надявам се да има, като има газ до там, защо да няма газифициране. Така че, като има газ, ще бъде газифициран и се надявам тази година това да стане. Да докараме газта близко до Видин."
В резултат на този отговор няколко месеца по-късно народните представители от Видин Филип Попов и Цветан Топчиев зададоха въпрос към министъра на енергетиката Теменужка Петкова- какво се прави от държавата за газификацията на Видин.
"Както и премиерът Борисов е споделил, разбира се, това е една възможност, която Балкански поток създава през всичките 11 области, през които преминава, но по отношение на газификацията и газифицирането на отделните региони, това е изцяло въпрос на инвеститорски интерес. Държавата не участва в този процес. Така че община Видин може да бъде газифицирана, ако е налице инвеститорски интерес, ако е налице интерес от страна на гражданите, които живеят там, тъй като Общината също има правото и инициативата да създаде такова дружество, да кандидатства пред КЕВР и да получи лицензия. От страна на държавата, от страна на "Булгартрансгаз" поемам ангажимента, че при наличието на такъв интерес ние заявяваме готовност да бъде направено отклонение за Видин", отговори Теменужка Петкова.
България остава на последно място в Европа по битова газификация. Едва 3% от българските домакинства са захранени с природен газ. В десетгодишния план за развитие на "Булгартрансгаз", който е до 2029 година, е записано, че приоритет в инвестиционната дейност на дружеството е изграждането на нови газопроводни отклонения, чрез които се създават условия за ускоряване на газификацията в страната със съответните икономически, социални, екологични и др. ползи за месното население. Като конкретни проекти в тази посока обаче са посочени единствено преносни газопроводи до Свищов, до Панагюрище и Пирдоп, и до Банско и Разлог.
"По отношение газификацията на Северозападна България, проблемите, плановете и намеренията датират от над 10 години. Причината да не се предвидят отклонения (от "Балкански поток" бел. ред.) към тези градове, въпреки че газопроводът минава на 10-15 километра и това не би представлявало натоварване за "Булгартрансгаз", е фактът, че вероятно при подписването на споразуменията с Русия за развитие на българската газопреносна система, са залегнали клаузи газопроводът "Балкански поток" да работи като напълно автономна система, предназначена само и изключително за руски природен газ. За съжаление не се предвижда в 10-годишния план на "Булгартрансгаз" развитие на газопреносната мрежа в Северозападна България. Въпрос на обществен натиск е това да се случи във възможно най-кратки срокове", коментира енергийният експерт от "Българския енергиен форум" с над 20-годишен опит в областта на газификацията Христо Казанджиев и добави:"Необходимо е да се внесе заявление от съответната община, от общинско газоразпределително дружество или от някакво независимо търговско дружество, което има инвестиционни намерения за газификация на съответния град или община. Конкретно за Видин тези стъпки се предприеха възможно най-рано. Кметът на Общината и Общинският съвет са започнали процедура за създаване на такова газоразпределително дружество, водени са разговори с Министерството на енергетиката и от местни депутати, но за съжаление Министерството се отнася напълно индиферентно и не обръща внимание на тези заявления и на тези искания. Ако общините официализират нещата и публично поставят въпроса за тази газификация, за което сезират и ЕС, от който могат да получат и финансиране, газификацията би могла да се случи."
"За бъде нахранено бебето, трябва да зареве с пълно гърло", категоричен е Казанджиев.
Иначе казано, газификация на Видин и региона е възможна, ако има достатъчно лобиране пред институциите и инициативност от страна на общинските власти. За да се достави газ, е необходимо да има лицензирано частно или общинско дружество, което да сключи договор с държавата чрез "Булгартрансгаз" и да се търсят възможности за финансиране на локалната газопреносна мрежа.
Кметът на Видин Цветан Ценков заяви, че в рамките на два месеца- до март тази година, ще бъде създадено такова общинско дружество, което би било реална стъпка към осъществяването на този проект:"Ние ще създадем газово дружество, което, като общинско предприятие, ще се погрижи с "Булгартрансгаз" по европейски и други проекти да докараме газта до Видин. Това газово дружество ще бъде и посредник при продажбата на газ, защото практиката в България показва, че това са най-евтините възможности... Видин има нужда от газ, Видин има нужда от развитие, ще се опитаме Видин да влезе в класациите на най-чистите градове."
Повече по темата - в прикачения звуков файл.
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..