Да си учител, социален работник, приятел, ментор, консултант, подкрепа – на деца и на родители, загубили опора под краката си. Това е работата на центровете за обществена подкрепа, за които ми разказва моята дъщеря Теодора Генова, директор на такава социална услуга в кв. Раковица, която работи в общините Берковица и Вършец. Споменавам това по изрична нейна молба, защото от дете е посещавала с мен социални домове като доброволец и иска да покаже колко важен е личния пример на родителите. Работата е специфична, най-често "на терен", както са научени от УНИЦЕФ, че е правилно и смислено.
"Не е лесно да работиш с най- отхвърлените, за това приемаме теза работа като посвещение и кауза, което не е за всеки" - това смята Теди и нейният екип. Много емоционални истории, много труд, много разочарования съпътстват работата на социалните работници, но всяка дума е повод за размисъл за обществото, за образованието, за семейството, за обичта.
За успеха, разочарованията и отечестволюбието си говорим с нея. И още за избора й да се занимава със социална работа, за интеграцията. Ще чуете и нейното пожелание към вас, драги приятели на Радио ВИДИН.
Докато Теди изпращаше своите пожелания до вас, уважаеми слушатели, аз видях на прозореца зад нея нещо много мило- следи от детски пръстчета. Дано всеки на работното си място успее да има нещо такова дребно- като тези детски следи, което да го топли, да го радва, до осмисля работата му, пък и не само нея, а и личния му живот. Защото те символизират най- важните неща – да даваш, да обичаш и да правиш света по- добър.
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..