Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото радио в село Милчина лъка

Снимка: БНР

Днес, когато отбелязваме деня на Българското национално радио ще ви разкажем една интересна и увлекателна история за първото радио закупено през 1942 година в кулското село Милчина лъка. Радиото е било марка "Тулан", а първоначално идеята за купуването му е срещнала  сериозен отпор, но все пак историята има щастлив край, разказва краеведа Емил Дичев:

"Историята за първото радио в старото село Милчина лъка е пре-любопитна. Тя показва, че нашите предци са имали тънък усет за новото, което навлиза в бита и са се стремели това по всякакъв начин да достигне до хората. През 1942 година, когато старото село Милчина лъка е започнало да се разселва по баирите и, за да не купуват земя всеки стопанин прави къща на мястото, където е била неговата собственост. В старото село имало училище. Учителите като по-прогресивни хора решават да закупят радиоприемник за "училищно слушане"- така е записано в летописната книга на училището. По онова време хората не са чакали помощ от държавата и като решат да правят нещо - го правят заедно... Решавайки да купят радиоапарат селяните правят събрание. На това събрание идва почти цялото село, но и доста пияни съселяни. Учителите правят предложение да се закупи това радио за училището, но голяма част от селяните възразяват, защото по същото време е било нужно да се заделят средства за закупуване на парцел за кметство на новото място. На това събрание нищо не се случва. Учителите, обаче си правят извод, че трябва да променят тактиката и започват усилено разясняване на селяните, че няма да купят радио за училището, а за селско слушане. Насрочва се ново събрание. Организира се своеобразна охрана, която не допуска пияни съселяни. На това събрание взимат решение да се съберат пари от селяните и да бъде закупено радио и парцел за обществена сграда в новото село. При взетото решение хората започват да събират средства. Средствата са събирани, като всеки е дарявал крина боб или царевица, а другият начин е бил, като са правили вечеринки. В летописната книга има информация за театрални представления по Бранислав Нушич, по Стеле Костов. В тях са участвали освен ученици и хора от селото. Така успяват да съберат средства и след два - три месеца в летописната книга е записано, че "В селото е пристигнал магазинер, който е доставил за селско слушане радиоапарат "Тулан", шестлампов". Така приключва сагата с радиото в селото. По-късно са доставени и акумулаторни батерии за радиото. Това е българско радио. За жалост не успях да открия радиоапарата. Няма никакви данни къде е за жалост."   

Денят на българското национално радио се отбелязва от 2002 г. На този ден през 1935 година е изпратена Наредбата-закон за радиото, с доклад от министър- председателя Пенчо Златев, за подпис до цар Борис Трети. Не по-малко интересна е обаче и историята на радиоприемниците "Тулан". 
Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. Тя се нарича "Тулан", а нейн основател е инж. Светозар Пренеров. Името "Тулан" е вдъхновено от името на американска фирма, която по това време вече е прекратила дейността си.  Абревиатурата ТУЛАН означава "Трудолюбие и упоритост лансират активност и напредък“ била и семеен девиз. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас. Първите произвеждани у нас радиоапарати "Тулан" били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиоапарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови. Фабрика "Тулан" е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст след като не може да понесе това, което се случва с фабриката му. За фабрика "Тулан" и нейния създател има отредено достойно място в двутомната "История на българското радио" на проф. Веселин Димитров. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00

Патриотична вечер ще се проведе във Видин

Патриотична среща под мотото - "Видин във военната история на България" ще се състои днес, 15 ноември, от 17.00 часа  в музей "Кръстата казарма" в областния град .    Лектори ще бъдат д-р Христина Кирилова, директор на Регионалния исторически музей (РИМ) и доц. д-р Станчо Станчев, полковник от резерва и председател на Военно-историческата..

публикувано на 15.11.24 в 10:55

Търговец на автомобили втора ръка: Наполовина са продажбите спрямо миналата година

Продажбите на употребявани автомобили продължават да са нестабилни. Огнян Ценов , който е собственик на голяма автокъща във Враца, коментира за Радио ВИДИН, че 2024 година е лоша за бизнеса с коли втора ръка. По думите му, в продажбите се отчита спад от около 50%. Като причина за продължаващата втора година криза при търговците той посочи..

публикувано на 14.11.24 в 15:55