Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корупцията- хронично заболяване в България, има ли лек?

Снимка: БГНЕС

България остава на последно място в Европейския съюз в класацията на „Трансперънси интернешънъл“ за справяне с корупцията. Индексът за възприятие на корупцията за 2020 година беше представен у нас от асоциацията „Прозрачност без граници“. Неговата стойност за България е 44. Новото тази година е, че със същите стойности са Румъния и Унгария, които понижават своите показатели. В световен план България е на 69-то място. Това означава с 5 места надолу спрямо 2019 г., когато е била на 74-о място.


По скалата на "Трансперънси интернешънъл" нула означава "силно корумпирана държава", а 100 - "много чиста от корупция страна". Според Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници", диагнозата, която поставя изследването на България, е „хронично продължаващо заболяване“:

"Изследването измерва корупцията в публичния сектор, аспектите разпределение на обществените ресурси, използането им за лично облагодетелстване, т.нар. "шуробаджанащина", способността на държавата да налага прозрачност и отчетност, ефективното съдебно преследване на корумпирани властимащи, защита на разобличаващите корупция, защита на журналистите, степента на овладяване на държавата... Индексът на България от 44 е два пъти по-нисък от водещите държави. Отново сме с доста нисък индекс, който показва системни проблеми за справяне с корупцията. България се справя най-зле в рамките на ЕС с проблема корупция."


Корупцията струва на икономиката на ЕС 120 милиарда евро годишно, което е близо до годишния бюджет на Европейския съюз, отчитат от ЕС. Ваня Нушева от "Прозрачност без граници" обясни, че в държавите, в които нивото на корупция е по-високо, нагласата на управляващите елити е да ограничават граждански права и да не спазват демократичните стандарти в управлението.

"Изследването през 2020 година завършва с препоръки, които могат да съдействат за ограничаване на корупцията. Приоритетните насоки са четири: засилване на обществения надзор над институциите, осигуряване на прозрачни и конкурентни процедури за обществени поръчки и изразходване на обществените средства, защита на демокрацията и насърчаване на гражданското участие, осигуряване на пълноценен достъп до информация, който позволява на гражданите, на гражданските организации и на медиите да осъществяват по-адекватен контрол върху управляващите", посочи Нушева.

Българският институт за правни инициативи от години се занимава с темата "противодействиен на корупцията".


"За съжаление не съм изненадана от резултата, защото това, което наблюдаваме през последните години, е, че някак си се засилва усещането, че живеем в овладяна държава. Държава, в която до голяма степен регулаторните и контролните институции не работят за обществения интерес, а по-скоро обслужват частни, политически или корпоративни интереси. Това, което излиза в годишното изследване за възприятието за корупция, е отражение на реалната ситуация в страната. През последните 4-5 години България запазва негативна тенденция. Това, в което сме се убедили през нашите инициативи, е, че няма универсално хапче за преборване на корупцията. Противодействието преминава през сериозна превантивна работа- обучение, образование и създаването на публични и прозрачни процедури за избирането на хората, които са на лидерските позиции в страната. Не само в съдебната система, а и лидерските позиции, които се избират от Народното събрание: председател на НЗОК, Сметна палата, БНБ, Висшия съдебен съвет и т.н. Когато има достатъчно публични и прозрачни процедури, е възможно на тези позиции да бъдат  хора, които са избрани, защото са с достатъчно висока почтеност и професионални качества, а не защото са приближени до една или друга партия. В последните години сериозни усилия полагаме и в областта на гражданското образование сред учениците", коментира  Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи.

Повече по темата и какво смятат видинчани за борбата с коруцията- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00