По скалата на "Трансперънси интернешънъл" нула означава "силно корумпирана държава", а 100 - "много чиста от корупция страна". Според Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници", диагнозата, която поставя изследването на България, е „хронично продължаващо заболяване“:
"Изследването измерва корупцията в публичния сектор, аспектите разпределение на обществените ресурси, използането им за лично облагодетелстване, т.нар. "шуробаджанащина", способността на държавата да налага прозрачност и отчетност, ефективното съдебно преследване на корумпирани властимащи, защита на разобличаващите корупция, защита на журналистите, степента на овладяване на държавата... Индексът на България от 44 е два пъти по-нисък от водещите държави. Отново сме с доста нисък индекс, който показва системни проблеми за справяне с корупцията. България се справя най-зле в рамките на ЕС с проблема корупция."
Корупцията струва на икономиката на ЕС 120 милиарда евро годишно, което е близо до годишния бюджет на Европейския съюз, отчитат от ЕС. Ваня Нушева от "Прозрачност без граници" обясни, че в държавите, в които нивото на корупция е по-високо, нагласата на управляващите елити е да ограничават граждански права и да не спазват демократичните стандарти в управлението.
"Изследването през 2020 година завършва с препоръки, които могат да съдействат за ограничаване на корупцията. Приоритетните насоки са четири: засилване на обществения надзор над институциите, осигуряване на прозрачни и конкурентни процедури за обществени поръчки и изразходване на обществените средства, защита на демокрацията и насърчаване на гражданското участие, осигуряване на пълноценен достъп до информация, който позволява на гражданите, на гражданските организации и на медиите да осъществяват по-адекватен контрол върху управляващите", посочи Нушева.
Българският институт за правни инициативи от години се занимава с темата "противодействиен на корупцията".
"За съжаление не съм изненадана от резултата, защото това, което наблюдаваме през последните години, е, че някак си се засилва усещането, че живеем в овладяна държава. Държава, в която до голяма степен регулаторните и контролните институции не работят за обществения интерес, а по-скоро обслужват частни, политически или корпоративни интереси. Това, което излиза в годишното изследване за възприятието за корупция, е отражение на реалната ситуация в страната. През последните 4-5 години България запазва негативна тенденция. Това, в което сме се убедили през нашите инициативи, е, че няма универсално хапче за преборване на корупцията. Противодействието преминава през сериозна превантивна работа- обучение, образование и създаването на публични и прозрачни процедури за избирането на хората, които са на лидерските позиции в страната. Не само в съдебната система, а и лидерските позиции, които се избират от Народното събрание: председател на НЗОК, Сметна палата, БНБ, Висшия съдебен съвет и т.н. Когато има достатъчно публични и прозрачни процедури, е възможно на тези позиции да бъдат хора, които са избрани, защото са с достатъчно висока почтеност и професионални качества, а не защото са приближени до една или друга партия. В последните години сериозни усилия полагаме и в областта на гражданското образование сред учениците", коментира Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи.
Повече по темата и какво смятат видинчани за борбата с коруцията- в прикачения звуков файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..