Появата на COVID-19 показа необходимостта от инвестиране в качествено образование за младите хора в страните в Европа. Доброто образование е в основата на приобщаващи и устойчиви общества. То е отправната точка за успешна професионална реализация и най-добрата защита срещу безработица и бедност, способства личностното развитие и поставя основите за изграждане на активно гражданство. Мониторинговите доклади за образование и обучение, които ЕК издава всяка година, имат за цел да се проследяват общите цели на образованието и да дадат своите препоръки към всяка отделна държава особено в условията на COVID-19, казва Гергана Ефремова, мениджър на проекта FIERST:
"ЕС безспорно дава голяма подкрепа на страните - членки по отношение на образованието. Вече не е толкова важно конкретните знания, които имаш, много по-важни са уменията, които имаш. Притежавайки нужните умения човек може да се адаптира към заобикалящата го среда и нуждата от тази адаптация беше показана през последната година с появата на COVID-19."
FIERST е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +/ Ключова дейност 3 на Европейския съюз, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво. В България партньори по проекта са "Заедно в час", Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор. 35 училища и 340 учители участват в проекта, обяснява Гергана Ефремова:
"Целите са - все повече учители да посрещат нуждите на своите ученици... Друга специфична цел е в училищата да бъдат създадени професионални учебни общности, които водят до сплотяване на екипа, следващата цел е споделяне на специфични добри практики, като в България те са - развиване на умения на 21 век."
В проекта FIERST от Северозападна България се включват 7 учители от СУ "Христо Ботев" Козлодуй, те работят по едно от уменията на 21 век - четивна грамотност, казва Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" Козлодуй:
"Всеки един от нас работеше в експериментална паралелка. Направихме изследване и видяхме на какво ниво са учениците... Моята работа като учител по биология беше да науча учениците да работят с непрекъснат и прекъснат текст, да могат да разчитат фигури, таблици. Направихме краен продукт - Справочник с биологичните термини... Преминахме в електронна среда и това създаде условия, мотивиращи учениците да се справят със задачите."
Една от целите, които си поставя професионалната общност на училището е да се привлекат още колеги, които да се включат в проекта.
Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика, обясни..
Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..