Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

ЕС в помощ на качественото образование

Снимка: ec.europa.eu

Появата на COVID-19  показа  необходимостта от инвестиране в качествено образование за младите хора в страните в Европа. Доброто образование е в основата на приобщаващи и устойчиви общества. То е отправната точка за успешна професионална реализация и най-добрата защита срещу безработица и бедност, способства личностното развитие и поставя основите за изграждане на активно гражданство. Мониторинговите доклади за образование и обучение, които ЕК издава всяка година, имат за цел да се проследяват общите цели на образованието и да дадат своите препоръки към всяка отделна държава особено в условията на COVID-19, казва  Гергана Ефремова, мениджър на проекта FIERST:


"ЕС безспорно дава голяма подкрепа на страните - членки по отношение на образованието. Вече не е толкова важно конкретните знания, които имаш, много по-важни са уменията, които имаш. Притежавайки нужните умения човек може да се адаптира към заобикалящата го среда и нуждата от тази адаптация беше показана през последната година с появата на COVID-19."

 
FIERST е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +/ Ключова дейност 3 на Европейския съюз, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво. 
В България партньори по проекта са "Заедно в час", Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор. 35 училища  и 340 учители  участват в проекта, обяснява  Гергана Ефремова:


"Целите са - все повече учители да посрещат нуждите на своите ученици... Друга специфична цел е в училищата да бъдат създадени професионални учебни общности, които водят до сплотяване на екипа, следващата цел е споделяне на специфични добри практики, като в България те са - развиване на умения на 21 век."


 
В проекта FIERST от Северозападна България  се включват 7 учители от СУ "Христо Ботев" Козлодуй, те работят по едно от уменията на 21 век - четивна грамотност, казва Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" Козлодуй:



"Всеки един от нас работеше в експериментална паралелка. Направихме изследване и видяхме на какво ниво са учениците... Моята работа като учител по биология беше да науча учениците да работят с непрекъснат и прекъснат текст, да могат да разчитат фигури, таблици. Направихме краен продукт - Справочник с биологичните термини... Преминахме в електронна среда и това създаде условия, мотивиращи учениците да се справят със задачите."
 

Една от целите, които си поставя професионалната общност  на училището е да се привлекат още колеги, които да се включат в проекта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20