Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленият ентусиаст Симона Стилиянова за живота с по-малко отпадъци

Симона Стилиянова
Снимка: личен архив

 

Днешният ни гост в "Калейдоскоп" е 30- годишната Симона Стилиянова, която се определя като  зелен ентусиаст. Симона е истински пример за това, че решаването на глобални екологични проблеми зависи от наглед дребни постъпки на всеки един от нас. Тя е радетел за живот с по-малко отпадъци и създател на блога  Zero Waste Sofia - Помощник в устойчивия градски начин на живот. Симона  е част от проекта ОсноваВ Zero Waste Sofia тя споделя своя личен опит в пазаруването, намаляване на хранителните отпадъци и компостирането. Според нея компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци. В своя блог споделя какво и как е преживяла, предлага разнообразни и иновативни решения за живот с по-малко отпадъци. По този начин  заразява с личния си пример много хора в България. Така съмишлениците за по-чиста околна среда стават все повече и повече и в момента са 12 000 души.  Необходима е промяна в мисленето и поведението ни към природата, убедена е тя и вярва, че днешното безразсъдно и жестоко използване на природните ресурси и унищожаването на природата ще се промени към по-добро.

 
Симона СтилияноваСимона Стилиянова е родена във Видин през 1990 година. Учи в ОУ "Иван Вазов", продължава в ППМГ "Екзарх Антим Първи". Езиците ѝ се отдават с лекота, но приоритет и е математиката. Кандидатства в Техническия университет в специалност "Управление на маркетинга". С голямо желание учи и придобива знания по специалността . Голямата ѝ мечта е на практика да работи в корпоративна среда. В началото на  следването си успява да съчетае работи и учене. Първата ѝ работа е в един от големите мобилни оператори. Започва в техническия отдел, по-късно в ПР - отдела. Реално постига това, за което е мечтала с много усилия и работа.
Днес, обаче, от позицията на времето, преценява и е убедена, че човек трябва да постига баланс в живота си независимо от целите си.


ДЕТСТВОТО
"Още от малка мама е успяла да ми предаде любовта си към книгите. Това е и един от първите подаръци, които някога съм получавала за Коледа - книжка с приказки на Ханс Кристиан Андерсен. И оттогава нещата доста са се задълбочили, и това продължава да бъде една от големите ми страсти, както и любовта към природата. Въобще към планината, гората и опазването на околната среда. Баща ми пък ми е предал любовта към технологиите."

РАБОТАТА
"Може би най-трудното за мен беше да си поставям граници и да успея да си извоювам лично време и да балансирам. Да, за това ми трябваха дълги години да го направя... Трябва да се научиш да се грижиш за себе си и за здравето си и да правиш паузи, когато това е необходимо... То като цяло е много трудно човек да се спре, когато обича това, което прави, но мисля, че всеки намира своя начин."


Симона СтилияноваЕКОЛОГИЯТА
"Всичко започна в детството ми. Винаги съм обичала природата, разходките в гората. С майка ми сме се разхождали, тя е завършила "Горско стопанство" и познава всички видове растения и ме е учела кое какво е. И винаги съм изпитвала любов и уважение към природата. Последните години нещата се задълбочиха, започнах да попадам на информация за негативния ефект, който оказваме върху околната среда. По най-прозаичния начин попаднах на едно youtube видео, в което девойка обясняваше как живее почти без да генерира никакви отпадъци и показа буркан, в който е събрала отпадъците си за последните 4 години, което много ме впечатли. Започнах да се интересувам все повече и повече.
Тогава осъзнах, че генерирам доста излишен боклук. Започнах да чета книги по темата, да гледам документални филми, да следя различни учени, които изследват тази тема. И започнах да променям навиците си. От там започнах да пиша блог Zero Waste Sofia , който в началото беше да споделям опита си за живот с по-малко отпадъци...

НАЧАЛОТО НА ПЪТЯ
"В началото основното беше да спра да си купувам бутилирана вода. Като цяло философията на Zero Waste Sofia движението за намаляване на отпадъците и въздействието на околната среда се гради на пет стъпки: 1. Да  отказваме това, от което не се нуждаем; 2. Да намалим това, от което се нуждаем; 3. Да използваме повторно това, което имаме, например бутилка за многократна употреба, торбичка за многократна употреба; 4.  Да рециклираме отпадъците  5-та стъпка - компостиране"

Симона Стилиянова наскоро бе отличена от bTV за принос в развитието на инициативата "Да изчистим България заедно", част от "Let's Do It! World". Ключова инициативата през 2019 година беше и почистването и облагородяването на обществените чешми у нас, организирано от Zero Waste Sofia. В чистенето се включиха стотици доброволци, а в резултат от усилията им повече от 50 чешми в цялата страна бяха облагородени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10