"Основният приоритет е подобряване начина на живот и жизнената среда на населението. На първо място ще се включим в проекта "Нашият Видин - по красив от всякога", благоустрояване на инфраструктурата, като баластриране. Доставка на контейнери за смет, защото са недостатъчни, направил съм искане и за разделно събиране на отпадъците... Ремонт на уличната мрежа е необходим, защото положението на селото ни е такова, че улиците трябва да се асфалтират, а не да се баластрират, защото всичката вода се стича в центъра на селото. На следващо място - подмяна на уличното осветление с енергоспестяващи крушки. Кандидатствал съм по ПУДОС за изграждане на детски площадки. Предстои да извършим ремонта на паметника в центъра на селото. Гробищният парк е необходимо да се почисти. В социалната сфера също имаме приоритети. По линия на БЧК са раздадени 95 пакета с храни от първа необходимост миналата година..."
Кметът си поставя за цел и да кандидатства за подмяна на водопроводната мрежа.
Паметникът на загиналите във войните се намира в центъра на селото. Построен е от майстор Михаил Гълъбов. Открит е на 8 юли 1921 г. Изграден е от гранит и варовик. Построен е в чест на падналите във войните - Балканска война 1912-1913, Междусъюзническа война 1913, Първа световна война 1914-1918. Този паметник ще бъде реновиран, почистен и приведен в добър вид по повод 100 години от неговото създаване.
За чиста вода и за чиста околна среда се мисли и се работи. Село Буковец попада в "Защитена зона БГ Войница". Защитават се различни видове гори, животни, птици.
По две социални програми са обслужвани нуждаещите се хора в Буковец, в момента се очакват нови социални програми. Това са били "Социален патронаж" и "Домашна помощница". Сега се очаква да се включат в програмата "Асистентска подкрепа", в нея ще се подпомагат най-възрастните хора, които се нуждаят от обгрижване.
В село Буковец живеят и млади хора, има и семейства с малки деца. Трудно е с намирането на работа, повечето от тях работят в областния град, някои са в чужбина, разказва кметът:
"Възрастните хора преобладават в селото. Повечето от тях не се нуждаят от социална подкрепа, те имат близки, които могат да ги обслужват. Около 15 души се нуждаят от такава услуга. Имаме около 50-60 лица, които са на работа в Англия. Имаме земеделски производители, има един човек с ябълкова градина и през лятото има работа за местните хора.
В селото работи и детска градина, тя е филиал на ЦДГ "Арабела", предстои да се направи ремонт на покрива - казва кметът Венцислав Кирилов:
"В момента има 15 деца, но към настоящия момент имаме проблем, защото сградата е стара и се нуждае от спешен ремонт. Ще търсим спонсори, за да направим ремонта...."
В селото, в което жителите са над 70% са възрастни, е нормално да има и добро здравеопазване. Личен лекар посещава в определени дни селото, но няма аптека или дрогерия. Жителите на село Буковец имат възможност да ползват междуселски автобусен превоз, в селото идва пет пъти дневно автобус. Жителите на селото са единодушни, че площадът и улиците им са в лошо състояние и е необходим ремонт и асфалтиране на уличната мрежа. Това е и основната цел на кмета на селото - да се асфалтира главния път:
"Най-големият проблем е уличната ни мрежа... асфалтирането ни е най-необходимо. Имаме обещанието на Общината две улици да асфалтираме, а другите, ако може да се баластрират.
НЧ "Просвета 1925" Буковец съхранява и популяризира фолклорните традиции, привлича младите хора, организира онлайн конкурси и се стреми да активира местната общност. Секретарят Вероника Атанасова обича родното си село и се стреми да поддържа просветителския дух в него:
"Започнахме да организираме разни предизвикателства онлайн, как разучават хора у дома и да ни изпращат танците, това беше под надслов "Българи под карантина", пусках аудио книги... Всичко ми харесва в селото, спокойно е, има много деца. ...Да, искам да се направи центъра и улиците.."
Йоана Петрова живее в Буковец, тя е на 32 години, има две деца, харесва спокойствието, тишината и чистия въздух. Според нея има какво да се направи в селото,а за да се задържат младите хора, трябва да се обнови селото.
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..
Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората. "Какъв е споменът ми?..
С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция: "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..