Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обичам си професията и това всеки ден ми дава много и много

Художничката Таня Василева: "Човек не трябва да спира да следва пътя си и да дава шанс и на другите да го направят"

Животът трябва да се живее с добро и със сърце

8
Картина на Таня Василева
Снимка: личен архив
В "Калейдоскоп" ще ви разкажем историята на една млада жена от Монтана - художника и педагог Таня Василева. Тя е най-щастливият човек, защото е сбъднала мечтите си - да стане учител по рисуване, да твори и да работи с ръцете, да се вдъхновява от това, което прави и да вдъхновява хората около нея с нейното изкуство.

Таня е родена в град Монтана. Семейството ѝ е съвсем обикновено и у тях се живее скромно и простичко. Ваканциите си прекарва при баба и дядо на село сред природата. Дядо ѝ, който живее в Берковица, всеки следобед я води със себе си в гората, където заедно берат липа, гъби, показва ѝ дърветата. Започва да учи в 8-о училище "Отец Паисий", после продължава в Професионалната гимназия по лека промишленост, специалност "Моден дизайн". От 8 клас започва да посещава школата по изобразително изкуство "Рени Арт". След завършване на средното си образование продължава да учи в ЮЗУ "Педагогика на обучението на изобразителното изкуство". Специализира "Живопис". По време на следването си  започва работа в частна галерия, където работи като  преподавател, създавайки своя частна школа по изкуство. Работата в галерията ѝ дава увереност в способностите ѝ и в това, че върви по правилния път.
 

Картина на Таня ВасилеваСлед завършването на висшето си образование се връща в Монтана.  В родния си град Таня започва да организира  Лятна школа по рисуване, а мястото е в парка.  Дълго време работи по този начин  и така успява да създаде свое име като художник сред колегите си и сред обществеността в града. Известно време работи в отдел "Изкуство" към Регионална библиотека "Гео Милев" Монтана. И понеже за преподавател по рисуване часовете са малко,  работи на три места. "Винаги бях обкръжена от деца и винаги оптимист, че нещата ще се променят и така се случи."


Работи с деца в студио "Рени Арт", с тях използва  различни материали и  различни техники. Този стил се нарича "Микс медиа" и се предпочита от много творци. В нейното лично творчество се повлиява от българското и самобитното фолклорно наследство. Включва елементи от българските шевици в картините си. И така платната ѝ стават по-декоративни. В момента  преподава  изобразително изкуство и информационни технологии на ученици от 5-ти до 7-ми клас в ОУ "Иван Вазов" Монтана.

Семейна е, с две деца.

 
ДЕТСТВОТО


"Всяко лято бях на село, сред природата, повечето ми игри са били сред природата, навън и това ми е дало много като човек. Баща ми е от Камена рикса, Монтанско и съм израснала повече с животни. Майка ми е от Берковица, имам дядо там, който работеше в Горското... Аз съм била с него винаги на разходка в гората. Събирахме кестени, липа, с него опознавах света. И днес обичам да ходя в гората, когато съм сред природата си почивам истински. Разказвам на децата за различни видове, различни билки и така съм им полезна. Това е начин да опознаят света и чрез рисунката и чрез разказа на учителя."

МЕЧТАТА


"Моята мечта беше да съм учител по изобразително изкуство... Много трудно ми беше да започна с рисуването, защото моите родители нямаха възможност да заплащат такса по рисуване. Мои приятели, които посещаваха школа по изкуство излизаха много щастливи с рисунките си и аз ги чаках на пейката пред вратата, да видя какво са правили, за да мога да се прибера и да нарисувам и аз нещо такова. Нямаше кой да ме напътства в сферата на изкуството, но то се превърна в моя съдба, защото много го исках. Това беше пътят, който следвах в живота си. Давам си сметка, че малкото, което имаме, ни кара да даваме повече от себе си."


ДЕЦАТА


"Децата определено обичат да създават и да правят нещо, но с годините забелязвам, че все повече са ощетени от това да опитват да работят с различни материали, ощетени са да изразяват себе си с по-ярък цвят, да експериментират, да развият сензориката на ръцете, на мисленето, на сърцето, защото рисуването е това, човек да може да изрази емоционалния си свят чрез цветове и форми. Стигаме до извода, че ако учителят не е иновативен и не е смел, той няма как да бъде успешен и да има резултати. А за да стане това факт на първо място трябва да си обичаш работата. Децата ме учат на любов. Защото, когато правят нещо, дават от себе си. А пък аз мога да ги науча на взаимност, на подкрепа. При работата с деца човек се чувства по-устремен, по-обнадежден."

РЕНИ АРТ


"Един ден Рени ме покани да вляза вътре, не да седя на пейката, бях 6 клас. И ми каза: "Така или иначе седиш и чакаш тук два часа искаш ли да ти дам едно листче и да се опиташ да рисуваш неща?" И тя ми подреди предмети: едно гърненце, кубче, кълбо. И така аз без да знам, без да имам насоки направих рисунката, така като гледах останалите как работят. И тя  тогава ме насърчи и ми каза: "Много добре ти се е получило, браво!" Прибрах се въодушевена у дома и разказах на мама, тя милата,  се разплака и каза: "Ами ние нямаме възможност да ти плащаме уроците!" Такива бяха времената, трудни години, или майка ми работеше или баща ми. И така и не успях да се запиша. Записах се в 8 клас, взимах стипендия и с нея си плащах уроците по рисуване."

 
ЛЮБИМО

"Любимо е другият учител, който се появи в живота ми. Той е режисьор- фотограф. В галерията се срещах и с много хора художници, актьори. Имаше силна артистична среда. Това ми даде старт и увереност да продължавам да правя това, което правя. Започнах да организирам и изложби, и да съм част от това място. Много пътувахме, много изложби откривахме и това ме насърчи да съм още по-силна и да вярвам в способностите си."


Картина на Таня ВасилеваДРУЖЕСТВО "ТЕНЕЦ"

"Има приемственост на поколенията в това дружество и това много ме радва. Защото в една такава среда, когато сме останали шепа хора, е важно да си помагаме и да сме си взаимно полезни. Тук е много трудно за изкуството в Монтана, но не спират да творят. Това дружество е кауза и за мен. Издирвам и самобитни таланти, само и само да продължи това дружество да съществува, да има нещо различно в него, да се събират различни хора, да обменят практика и опит. Вече включвам и деца от студио "Рени арт."


Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15