След завършването на висшето си образование се връща в Монтана. В родния си град Таня започва да организира Лятна школа по рисуване, а мястото е в парка. Дълго време работи по този начин и така успява да създаде свое име като художник сред колегите си и сред обществеността в града. Известно време работи в отдел "Изкуство" към Регионална библиотека "Гео Милев" Монтана. И понеже за преподавател по рисуване часовете са малко, работи на три места. "Винаги бях обкръжена от деца и винаги оптимист, че нещата ще се променят и така се случи."
Работи с деца в студио "Рени Арт", с тях използва различни материали и различни техники. Този стил се нарича "Микс медиа" и се предпочита от много творци. В нейното лично творчество се повлиява от българското и самобитното фолклорно наследство. Включва елементи от българските шевици в картините си. И така платната ѝ стават по-декоративни. В момента преподава изобразително изкуство и информационни технологии на ученици от 5-ти до 7-ми клас в ОУ "Иван Вазов" Монтана.
Семейна е, с две деца.
ДЕТСТВОТО
"Всяко лято бях на село, сред природата, повечето ми игри са били сред природата, навън и това ми е дало много като човек. Баща ми е от Камена рикса, Монтанско и съм израснала повече с животни. Майка ми е от Берковица, имам дядо там, който работеше в Горското... Аз съм била с него винаги на разходка в гората. Събирахме кестени, липа, с него опознавах света. И днес обичам да ходя в гората, когато съм сред природата си почивам истински. Разказвам на децата за различни видове, различни билки и така съм им полезна. Това е начин да опознаят света и чрез рисунката и чрез разказа на учителя."
МЕЧТАТА
"Моята мечта беше да съм учител по изобразително изкуство... Много трудно ми беше да започна с рисуването, защото моите родители нямаха възможност да заплащат такса по рисуване. Мои приятели, които посещаваха школа по изкуство излизаха много щастливи с рисунките си и аз ги чаках на пейката пред вратата, да видя какво са правили, за да мога да се прибера и да нарисувам и аз нещо такова. Нямаше кой да ме напътства в сферата на изкуството, но то се превърна в моя съдба, защото много го исках. Това беше пътят, който следвах в живота си. Давам си сметка, че малкото, което имаме, ни кара да даваме повече от себе си."
ДЕЦАТА
"Децата определено обичат да създават и да правят нещо, но с годините забелязвам, че все повече са ощетени от това да опитват да работят с различни материали, ощетени са да изразяват себе си с по-ярък цвят, да експериментират, да развият сензориката на ръцете, на мисленето, на сърцето, защото рисуването е това, човек да може да изрази емоционалния си свят чрез цветове и форми. Стигаме до извода, че ако учителят не е иновативен и не е смел, той няма как да бъде успешен и да има резултати. А за да стане това факт на първо място трябва да си обичаш работата. Децата ме учат на любов. Защото, когато правят нещо, дават от себе си. А пък аз мога да ги науча на взаимност, на подкрепа. При работата с деца човек се чувства по-устремен, по-обнадежден."
РЕНИ АРТ
"Един ден Рени ме покани да вляза вътре, не да седя на пейката, бях 6 клас. И ми каза: "Така или иначе седиш и чакаш тук два часа искаш ли да ти дам едно листче и да се опиташ да рисуваш неща?" И тя ми подреди предмети: едно гърненце, кубче, кълбо. И така аз без да знам, без да имам насоки направих рисунката, така като гледах останалите как работят. И тя тогава ме насърчи и ми каза: "Много добре ти се е получило, браво!" Прибрах се въодушевена у дома и разказах на мама, тя милата, се разплака и каза: "Ами ние нямаме възможност да ти плащаме уроците!" Такива бяха времената, трудни години, или майка ми работеше или баща ми. И така и не успях да се запиша. Записах се в 8 клас, взимах стипендия и с нея си плащах уроците по рисуване."
ЛЮБИМО
"Любимо е другият учител, който се появи в живота ми. Той е режисьор- фотограф. В галерията се срещах и с много хора художници, актьори. Имаше силна артистична среда. Това ми даде старт и увереност да продължавам да правя това, което правя. Започнах да организирам и изложби, и да съм част от това място. Много пътувахме, много изложби откривахме и това ме насърчи да съм още по-силна и да вярвам в способностите си."
ДРУЖЕСТВО "ТЕНЕЦ"
"Има приемственост на поколенията в това дружество и това много ме радва. Защото в една такава среда, когато сме останали шепа хора, е важно да си помагаме и да сме си взаимно полезни. Тук е много трудно за изкуството в Монтана, но не спират да творят. Това дружество е кауза и за мен. Издирвам и самобитни таланти, само и само да продължи това дружество да съществува, да има нещо различно в него, да се събират различни хора, да обменят практика и опит. Вече включвам и деца от студио "Рени арт."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..