Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доверяваме ли се в днешно време?


Човешките взаимоотношения в днешно време са се променили коренно в сравнение с близкото и далечното минало. Но това, което винаги е било едно от най-важните неща, за да се развиваме като общество, е да изграждаме доверие един в друг. Едва ли има някой, който да не се съгласи, че доверието се руши много по-бързо в сравнение с времето, което е нужно за да бъде изградено. Оказва се, че според видинчани доверието в приятел, познат, институция липсва или е изключително компрометирано, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не, категорично, на кой, хората просто загубиха всякакво доверие и във всеки един. Ето сега идват избори - как, за кой...Няма доверие, няма ценностите от едно време, хората, може би защото са в безпаричие, са злобни и това е. Предишни времена беше по-друго, по-добре може би. Отношенията бяха по-нормални, имаше приятелства, имаше доверие, имаше събирания... Бил съм предаван от близък, това се случва особено сега... Доверие е имало някога, а сега няма доверие, хората се надяват на много неща, то излиза обратното..."

Доверието е един от най-изследваните проблеми в социалните науки. Обикновено терминът, който се използва като синоним на доверието, е социален капитал. Смята се, че наличието на доверие в едно общество е огромен ресурс, каза социалният антрополог Харалан Александров.

"Съвсем сигурно е, че без доверие не са възможни голяма част от транзакциите в социалния и в икономическият живот. Колкото повече хората си вярват, толкова по-лесно става обменът, толкова повече ползи има за общността... Друга съвсем категорична полза от наличието на доверие са емоционалните ползи. Много по-добре живее човек, с по-добро психично здраве, по-добре се чувства, ако вярва на хората около себе си и разчита на тях, разбира се, а не ако ги подозира и смята, че му мислят злото. Някои от крайните форми на недоверие, между другото, се описват от езика на психичното страдание, това е параноята - смяташ, че целият свят е злонамерен, всеки те дебне, иска да ти причини вреда и щета... Това, което можем да кажем за България, е, че доверието съществува, но то не е институционализирано, или на научен език не е формално доверие. По-малко вярваме на институциите, отколкото на хората. В нашата култура, която е доста фамилистка, по-скоро персонализирано доверие. Тоест ние вярваме на някой, с който имаме история на отношение, когото познаваме и който смятаме, че ще ни свърши работа."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00