Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Габаре Ирена Игнатова: Да се работи в среда със смесено население не е проблем, ако всеки изкарва прехраната си с честен труд

Снимка: НЧ"Зора 1904"

Село Габаре е едно прекрасно село. Над 1000 души живеят в него. Имаме прекрасна природа - през селото преминават три реки, в близост имаме два язовира, доста обработваема земя, гора. В селото ни се живее спокойно, независимо, че преобладаващото население е от ромски произход. Това обясни кметът на село Габаре, община Бяла Слатина, Ирена Игнатова и допълни, че за нея работата в среда със смесено население не е проблем:

"При нас преобладава ромската общност, но в селото останаха само трудолюбивите и знаят как да изкарват прехраната си с честен труд. А това прави нещата много лесни. От няколко години в селото не е регистрирана нито една кражба... 28 ромски семейства в Габаре са животновъди и се занимават предимно с отглеждане на биволи. В селото има над 2000 бивола. Те се отглеждат в няколко ферми. Тези 28 семейства дават заплати на още толкова, защото в една ферма си трябва работна ръка. Всички са доволни, още повече, че има и къде да предават млякото. То се изкупува от големи фирми, с които са сключени договори и оттам идват всеки ден да взимат млякото...

В селото успяхме да запазим училището си. То е за ученици от 1-ви до 12- ти клас със специалност "Производство на кулинарни изделия, храни и напитки". Иначе като професия - оттук излизат готвачи. Съхранихме училището и в срок до два месеца очакваме и цялостен ремонт на покрива му. След това ще се направи саниране и боядисване на фасадата му. Имаме и детска градина, която е в перфектно състояние, благодарение на дейната директорка Будинка Николова и нейния екип.

Имаме и читалище, което е основен фактор в културния живот на селото и богата библиотека със зала, оборудвана с компютри.


Имаме си здравна служба, в която всеки ден има доктор, полицейски участък, имаме и прекрасна църква "Успение Богородично", която е открита през 1893 година. Тя също бе ремонтирана преди две години. Традиция от 2012 година, по-точно от моето начало на кметуване, всяка година на 15 август, съвместно с читалището, да организираме празника на църквата и да даваме курбан за здраве. В Габаре имаме пет хранителни магазина, но аптека отскоро нямаме. Сега работим по въпроса да я възстановим отново. Що се отнася до ваксинирането на жителите на Габаре, те могат да направят това в болницата в 

Бяла Слатина. Засега обаче все още нямаме желаещи. Нямаме и болни. Преди време имахме трима заболели, но те вече оздравяха. А за ваксините - просто хората не искат да се ваксинират, иначе има начини. Каква е причината ли - ами не ни е дошло още до главата..."
   

Целите интервюта с Елена Игнатова- кмет на село Габаре, Дора Цветкова - секретар на НЧ "Зора - 1904", Будинка Николова- директор на детска градина "Червената шапчица", както и подробности за една от най-мистериозните самолетни катастрофи, случила се край селото на 16 март 1978, при която загиват 27 българи и 39 поляци - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32