Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Габаре Ирена Игнатова: Да се работи в среда със смесено население не е проблем, ако всеки изкарва прехраната си с честен труд

Снимка: НЧ"Зора 1904"

Село Габаре е едно прекрасно село. Над 1000 души живеят в него. Имаме прекрасна природа - през селото преминават три реки, в близост имаме два язовира, доста обработваема земя, гора. В селото ни се живее спокойно, независимо, че преобладаващото население е от ромски произход. Това обясни кметът на село Габаре, община Бяла Слатина, Ирена Игнатова и допълни, че за нея работата в среда със смесено население не е проблем:

"При нас преобладава ромската общност, но в селото останаха само трудолюбивите и знаят как да изкарват прехраната си с честен труд. А това прави нещата много лесни. От няколко години в селото не е регистрирана нито една кражба... 28 ромски семейства в Габаре са животновъди и се занимават предимно с отглеждане на биволи. В селото има над 2000 бивола. Те се отглеждат в няколко ферми. Тези 28 семейства дават заплати на още толкова, защото в една ферма си трябва работна ръка. Всички са доволни, още повече, че има и къде да предават млякото. То се изкупува от големи фирми, с които са сключени договори и оттам идват всеки ден да взимат млякото...

В селото успяхме да запазим училището си. То е за ученици от 1-ви до 12- ти клас със специалност "Производство на кулинарни изделия, храни и напитки". Иначе като професия - оттук излизат готвачи. Съхранихме училището и в срок до два месеца очакваме и цялостен ремонт на покрива му. След това ще се направи саниране и боядисване на фасадата му. Имаме и детска градина, която е в перфектно състояние, благодарение на дейната директорка Будинка Николова и нейния екип.

Имаме и читалище, което е основен фактор в културния живот на селото и богата библиотека със зала, оборудвана с компютри.


Имаме си здравна служба, в която всеки ден има доктор, полицейски участък, имаме и прекрасна църква "Успение Богородично", която е открита през 1893 година. Тя също бе ремонтирана преди две години. Традиция от 2012 година, по-точно от моето начало на кметуване, всяка година на 15 август, съвместно с читалището, да организираме празника на църквата и да даваме курбан за здраве. В Габаре имаме пет хранителни магазина, но аптека отскоро нямаме. Сега работим по въпроса да я възстановим отново. Що се отнася до ваксинирането на жителите на Габаре, те могат да направят това в болницата в 

Бяла Слатина. Засега обаче все още нямаме желаещи. Нямаме и болни. Преди време имахме трима заболели, но те вече оздравяха. А за ваксините - просто хората не искат да се ваксинират, иначе има начини. Каква е причината ли - ами не ни е дошло още до главата..."
   

Целите интервюта с Елена Игнатова- кмет на село Габаре, Дора Цветкова - секретар на НЧ "Зора - 1904", Будинка Николова- директор на детска градина "Червената шапчица", както и подробности за една от най-мистериозните самолетни катастрофи, случила се край селото на 16 март 1978, при която загиват 27 българи и 39 поляци - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00