Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как приемаме новите локални мерки срещу пандемията?

Снимка: Радио Видин

Нови локални мерки срещу пандемията от коронавирус се предприемат почти ежедневно в различни населени места на страната. От Националния оперативен щаб препоръчаха евентуалните решения за разхлабване или затягане на мерките да се вземат на регионално ниво, в зависимост от ситуацията. От началото на месеца носенето на маски стана задължително и на открито във Враца. Според заповедта, маските трябва да се носят там, където има струпване на много хора на едно място. В община Мездра вече отмениха плановия прием в болниците, а от началото на седмицата има затягане на мерките и в област Монтана. Как се отразява затягането на мерките върху живота в българския Северозапад? На 11 март на територията на община Мездра бяха въведени временни допълнителни противоепидемични мерки, които ще продължат до 11 април. Сред тях са преустановяване провеждането на планов прием и оперативна дейност в лечебните заведения за болнична помощ, въвеждане на задължително носене на защитни маски на открити пространства при струпване на повече хора, забрана за провеждането на масови мероприятия в закрити помещения, забрана за провеждане на занятия в танцови, езикови и други школи, както и тренировките във фитнес и спортни зали. Заведенията и ресторантите в общината продължават да изпълняват въведените до момента противоепидемични мерки при 30% от капацитета и до 6 човека на маса. Ситуацията в цялата област Враца обобщи сътрудникът ни Жоро Александров:

"Мерките за ограничаване на коронавирусната зараза във Врачанско не дават резултат - на това мнение са повечето жители на града и областта. Изводът се налага и от резултатите - регионът е в ТОП 3 на областите с най-много заразени. И то не от седмица, две или три, а от Нова година насам ... Всеки сам може да стигне до извода защо се е стигнало до тук, но най-общо казано става въпрос за неспазване на строгите правила, които са разписани на хартия, но не се спазват реално. И не се спазват, защото никой не контролира ... Фактите са плашещи. През миналата седмица битката за живота си са загубили 21 жители на областта, инфектирани с COVID-19, а активните носители на заразата към този момент са над 1 500. И продължават да растат. В сравнение с останалите две области - Видин и Монтана, Враца е абсолютен рекордьор по нови заразени, като нивата са средно по над 100 нови положителни проби дневно, което е два пъти повече от другите две области в Северозапада взети заедно."- каза Жоро Александров.

От началото на тази седмица учениците от 5 до 12 клас в община Козлодуй преминаха към обучение от разстояние в електронна среда, за периода до 26-и март. До края на месеца отсъствията на децата, записани за задължително предучилищно образование, в детските градини и в училищата на територията на община Козлодуй, ще се смятат за такива по уважителни причини и ще са допустими по желание на родителите след писмено уведомяване на директора. Във видинска област все още няма въведени локални мерки. Попитахме видинчани трябва ли да бъдат наложени такива за справяне с растящия брой заболели от коронавирус и колко ще можем да издържим на подобна ситуация:

"Ако се наложи трябва да се спазват. Омръзна ни, но нямаме избор. Заведенията едва дали, но на учениците не им е приятно да бъдат затворени ... Необходимо е, на заведенията не трябва да бъдат затваряни. Ония хора какво ще ядат ... Мисля, че е необходимо, защото като се затегнат мерките се оправят и нещата. Като се разхлабят и наново почват. Трудно се издържа, но няма начин- това ни е дошло до главата и така ще бъде."- коментираха видинчани.

Каква е актуалната ситуация в област Видин? Потърсихме за коментар д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин. 

"Новите случаи се увеличават постепенно, но се увеличават. Не е спокойно много положението. Предполагам, че до края на седмицата или другата, да не съм лош пророк, но ако се наложи ще вземем мерки и ние, съответно с Областния кризисен щаб. Подобни на съседните ще бъдат ... Засега болницата се справя, но след седмица време никой не може да каже как ще бъдат нещата. Ние ще вземем решение съответно и аз ще издам необходимата заповед."- поясни д-р Венцислав Владински.

В началото на месеца учениците отново се завърнаха присъствено в класните стаи, но това бе за кратко в много региони на страната. Във видинска област те все още посещават учебни занятия. Как се справят със ситуацията днес, обясни Веселка Асенова, началник на РУО Видин:

"Държим положението, но докога ще бъде така не знам. Към момента си вървим по начина, по който и досега сме вървели, по графика, който има Министерството, направен, относно връщането на определени групи ученици. Относно тези ученици, където имат само по една паралелка в клас, те са си на училище и към момента ние сме една от малкото области, в които няма промени. С щаба непрекъснато поддържаме връзка, аз контактувам и областния управител и всичко, което се случва аз съм наясно и с д-р Владински, и със заболелите и се надяваме при нас нещата някак си да се разминат ... Никой не иска да остава вкъщи, не искат онлайн обучение голяма част от колегите и учениците, ясно е на всички, че присъственото обучение е най- доброто."- коментира Веселка Асенова.

Собствениците на заведения също имаха повод за радост в началото на месеца, когато отвориха врати след близо тримесечно прекъсване на дейността си. Как се справят със ситуацията днес и какво би се случило, ако отново по места бъдат принудени да затворят врати за своите клиенти- разговаряхме с Борислав Георгиев, собственик на заведение в Лом:

"Сега в момента е добре, но започнат ли да ги затварят вече става зле. По принцип няма и чак толкова много клиентела, за да напълним заведенията. Няма толкова много хора, за да се напълнят. Ще има един период от два- три месеца, в който самите хора да се адаптират, да се върнат към старите си навици ... Кое е по- опасно в момента- заведенията и фитнесите или големите вериги магазини? Аз запазих своя персонал нарочно, лично решение е това, поради простата причина, че знаех, че рано или късно ще отворим отново."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55