Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европейската солидарност по време на пандемия от COVID-19

Снимка: архив
По време на пандемията предизвикана от COVID-19 Европейският съюз отново показва единство, сплотеност и солидарност. Все пак Европейският съюз е изграден върху солидарността и именно тази ценност осигурява необходимото единство за справяне с настоящи и бъдещи кризи, в каквато се намираме в момента. Ще сложим край на тази пандемия само, когато всеки един човек по света има достъп до ваксини. Ще увеличим усилията си за осигуряване на ваксини за нашите съседи и партньори по света, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен:

"Не на последно място ние не забравяме останалата част от света, пандемията е глобална. Останалите части на света, бедните такива виждат себе си изостанали в достъпа на ваксини срещу COVID-19. От началото ние инвестирахме в механизма COVAX. COVAX остава най-добрият път за универсална солидарност на ваксините. Но тъй като има глобален надпревара за ваксините предложих в ЕС механизъм за споделяне на достъп до част от нашите ваксини, докато COVAX e способен да достави на бедните страни голямо количество ваксини. Ваксините, които ние се съгласихме да споделим са част от TEAM Europe и биха могли да се отправят към COVAX. Ние можем и трябва да направим това без да нарушаваме продължаващите национални планове за ваксинация и координацията с компаниите. Това е също въпрос на личен интерес. Колкото по-дълго вирусът циркулира в света, толкова повече се увеличава рискът от мутации и рискът за собственото ни здраве. Следователно в наш интерес е да споделяме достатъчно рано ваксини с други региони по света."


ЕС е създаден, за да е в полза на гражданите, а примери за солидарност са общите действия за разработване на ваксините срещу COVID-19 и плана за възстановяване след пандемията, който включва рекорден финансов ресурс, каза Цветан Кюланов изпълняващ длъжността ръководител на Европейската комисия в България:


"Конкретните примери на солидарност са точно смисъла на съществуването на този съюз. Последните месеци наистина имаше голяма нужда от съюза и това той да функционира както всички ние искаме. Конкретно аз бих откроил 2 примера. На първо място това са общите действия за разработване на ваксини, които наистина позволиха да се разработят и то няколко на брой ефективни и безопасни ваксини в един период от време, който е рекордно нисък. Знаем, че в тази индустрия се инвестират огромни ресурси, дори и без координирани действия. Въпреки това отнема много повече време да се разработи една ваксина отколкото отне този път. Това е благодарение на общите действия, това е благодарение на солидарността на държавите и това е благодарение разбирането на държавите, че ако те влязат в конкуренция една с друга, коя да разработва и коя да поръчва по-големи количества ваксини, вероятно в крайна сметка всички ще изгубят. Още повече, че солидарността в този случай се разширява и към държави извън ЕС. Нашите съседи например от Западните Балкани, които по инициативата COVAX също получават подкрепа за ваксинации. И на второ място вече стъпките след надяваме се скорошното преодоляване на пандемията става дума за възстановяването-плана за възстановяване. Рекордна сума пари, рекорден финансов ресурс, който още в следващите 2, 3 години ще достигне до гражданите на ЕС. Ще достигне до хората, отново благодарение на солидарността между държавите членки, които още миналото лято се споразумяха. Парите ще бъдат насочени към тези, които имат най-голяма нужда, тези които са най-много засегнати от пандемията. Общият финансов ресурс е 1,8 трилиона евро. За България общо ще се насочат над 25 милиарда евро. Това, което е важно да се знае е, че ще има сериозна подкрепа."


Граждани на ЕС са обединение около мнението, че трябва да има солидарност по време на пандемия, показа анкета на Радио Видин:

.

"Разбира се трябва да има солидарност, това е 100 %. Аз съм винаги бил за нея и никога не трябва да делим хората по един или друг начин. независимо дали било то на религиозна, расистка или т.н. винаги трябва да сме солидарни един към друг... Аз мисля, че трябва да има солидарност... Аз мисля, че е добре, че сме в ЕС. Ние сме по-бедна, по-малка държава и това е добре... Ами трябва да има, за всички да има, за всички хора, така мисля. Солидарни трябва да сме заедно, нали така. Значи много европейски пари се дават и дето не ги оползотворяват те си ги взимат хората. Ето помагат тези безплатни ваксини. Доволна съм да ви кажа."


Европейската солидарност е от огромно значение, благодарение на нея всички държави членки имат равен достъп до ваксини. А пропорционалното разпределение на ваксините на база на населението на страните членки в ЕС е важно за достигането на колективен имунитет срещу коронавируса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Хаджитошев- лидерът в църковно-националните борби във Врачанско

Днес ще си припомним за личността на Димитър Хаджитошев - един от най-изявените лидери във врачанската история и наследник на видната фамилия Хаджитошеви. Роден е 1780 година, а баща му хаджи Тошо Ценов е едър търговец и общественик. един от първите известни и авторитетно хаджии в града. В продължение на съзнателния му живот, той и семейството му,..

публикувано на 21.10.24 в 17:09

Новопостъпили дарения показва в изложба музеят във Видин

Видинският музей ще представи на 22 октомври изложбата "Благословен е този, който дарява". С нея работещите в културната институция ще изкажат своята благодарност към хората, с чиито дарения през последната година е обогатен фондът на музея и ще отбележат Духовния празник на Видин - Димитровден. Това обясни директорът на Регионален исторически музей..

публикувано на 21.10.24 в 17:04

Негодувание в Тополовец заради поредна авария на водопровода в Цар Петрово

Жители на кулското село Тополовец негодуват, че в съседното село, което е на около 4 километра, Цар Петрово, питейна вода тече по една от улиците вече две седмици  след поредната повреда на водопровода им. При тях авариите са една след друга, не взимат мерки, а водата после се плаща от всички нас, коментират местни.  "Логично е да..

публикувано на 21.10.24 в 16:45
Теди Генова

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот. Този стремеж към перфектност и..

публикувано на 21.10.24 в 16:15

Северна България през обектива: Фотоконкурс за младежи търси най-любима сграда

Фотоконкурсът "Моята любима сграда" търси млади таланти , които могат да уловят красотата и уникалността на архитектурните съкровища в Северна България . Ако си на възраст между 15 и 29 години , имаш възможността да покажеш любимата си сграда и да разкажеш нейната история.  Конкурсът приканва участниците да изпратят до 5..

публикувано на 21.10.24 в 15:35

С какво се отопляват видинчани?

С понижаването на температурите и идването на по-студените дни, въпросът за отоплението  става все по-актуален. За предимствата на пелетните отоплителни системи ни разказа Йоан Христов , който е управител на видинска фирма, специализирана в производството на такива уреди: "Предимството при пелетните горелки - на първо място,..

публикувано на 21.10.24 в 13:50

Бруно Марс в „Музикална зона“

  Бруно Марс е считан за съвременния крал на поп музиката. Държи три световни рекорда на Гинес, наред с множество други отличия. Участва в списъка за най-добри автори на песни на Music Week и в класацията на Billboard за “Най-великите изпълнители на всички времена”.  Рожденото име на Бруно Марс е Питър Джийн Ернандес. Роден е през октомври..

публикувано на 21.10.24 в 09:00