На 2 април се отбелязва Световният ден на информираността за аутизма. Целта е да се повиши информираността на обществото по проблемите на децата, страдащи от нарушения в развитието.
Ана Сапунджиева е психолог и клиничен ръководител на Център за социална рехабилитация и интеграция с приоритет аутистичен център - София . Това е единствената социална услуга без заплащане срещу специализирана грижа и терапия. Хората, които търсят услугите на центъра са много, споделя тя:
"Има програми за деца в ранна възраст, за тинейджъри и за юношеска възраст. През последните години наблюдаваме позитивна тенденция, свързана с все по-активната помощ за деца и семейства в детските градини и училищата... Също и в специалните училища, които са центрове и семействата получават подкрепа. По този начин нашата работа става консултативна и се планира като интензивна и по-краткосрочна... Това, което правим - изготвяме заедно с родителите оценка на състоянието на детето... Правим своите заключения и се договаряме върху какво ще работим в следващия период....
Наблюдава се тревожна тенденция сред родителите на деца с аутизъм, които смятат, че децата им трябва постоянно да посещават различни специалисти и с това даже прекаляват, казва Ана Сапунджиева:
"Тревога има, че с разкриването на повече услуги и частни практики родителите стават едни придружители на детето от една терапия към друга... Стараем се да постигнем баланс, кое е актуално за детето... Ако в детска възраст нуждата е от специалисти, които да обяснят на родителите какъв е индивидуалният профил на тяхното дете... имат нужда от разбиране на индивидуалните им особености, после идва предизвикателството от социализация, което често е по механичен и травмиращ начин...След това предизвикателството - училището с ограмотяването му... Идва преходът към младежката възраст и да се мисли как ще се реализираш..."
Ралица Иванова е майка на 8 годишно дете с аутизъм, преминава през много препятствия и трудности, за да може да даде най-доброто за своето дете и да му помогне в емоционалното и психическо развитие:
"Първо най-трудно е осмислянето, че имаш различно дете... След като осъзнаеш проблема, идва следващата стъпка - ходене при различни специалисти... За съжаление, в България трябва да си добре финансово осигурен, за да вървиш в правилната посока... Повечето време децата прекарват в детската градина, ...Необходима е работа с логопед, с психолог, с ресурсен учител. Това е много трудно и всеки родител трябва сам да се справя със ситуацията..В нашата градина имаше добър логопед, заплащаше се допълнително, имаше и ресурсен учител, но това беше фиктивно... При моето дете започнахме работа с психолог, логопед и ерготерапевт на 3 години. Комплексно те му помогнаха да развие реч и разбиране...Това е първият напредък с говора... За мен е най-важно в близкото обкръжение да има разбиране по въпроса..."
Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..
Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..
Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада. Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..
Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..