Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са лекарите и фармацевтите за работа с електронни рецепти

Снимка: архив

От 1 май електронни рецепти трябва да заменят хартиените, издавани от лекарите за лекарствата по Здравна каса. Въвеждането им започна поетапно още през миналата година, като за това настояха от Съюза на българските фармацевти. Идеята им бе да се подпомогнат пациентите, които заради пандемията са затруднени и се притесняват да посещават личните си лекари.

Повечето видински аптеки вече са инсталирали необходимия софтуер, но очакват нова промяна, която да позволи работа и с електронни, и с хартиени рецепти. Това обясни председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров: 

"Фармацевтите очакват рецепти, а лекарите трябва да започнат да изписват. Но дали това ще се случи и дали са изследвани всички теоретични проблеми, които могат да възникнат, защото този феномен само електронни рецепти, без хартиени, е характерен май само за България, не се знае дали няма да възникнат и проблеми. Тоест това, което започне, ако започне от следващия месец, може да доведе до леки проблеми в началото. Усилно се говори, че може би ще се отложи това нещо - 2 или 3 месеца...Проблемът е, че е нова система, както казах тя е уникална за България, в другите страни има електронно здравеопазване и рецепти, но хартиеният носител не отпада. Надявам се да се вземе такова решение - да останат и двата варианта."

Личните лекари също са готови за електронните рецепти, но и те като фармацевтите се надяват да останат валидни и хартиените. В противен случай затруднения ще имат хората от малките и отдалечени населени места, смята общопрактикуващият лекар с практика в село Дреновец д-р Благой Славчев:

"Нали се сещате, че има хора, които са на място, има хора паркинсоници, има хора, които не могат да отидат до града и да се наредят на опашки, има хора, които по чисто финансови причини, не им достигат парите и не могат да отидат до Видин, или до Лом, или до Белоградчик... Като има и електронни, като има и хартиени рецепти е по-добре. Разберете, не сме готови за това нещо, и на фармацевтите ще им бъде трудно, и на нас ще ни бъде трудно, и на пациентите ще им бъде трудно и негативите ще ги оберем ние, лекарите."

Електронното предписване на лекарствени продукти ще улесни всички. То обаче не означава дистанционно издаване на рецепта, обясни от своя страна председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин д-р Емил Мушанов:

"Той трябва да дойде, да му се пусне амбулаторен лист, да се подпише, и ако е инвалид човекът, съответно негов близък. Това даже е по-лесно за пациента, защото му се дава едно номерче и той не се разхожда с книжки, с хартии, с щуротии. Намаляваме хартиите и намаляваме възможността за технически грешки, защото самата система няма да позволи. А и това е много хубаво, защото по-лесно ще се работи."

Междувременно стана ясно, че в Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение на Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Предлага се възможността за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни. Целта е да се даде възможност на медицинските специалисти да се приспособят напълно към новия ред. Срокът за провеждане на обществената консултация е 30 април.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58