Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Вълчев, "Изправи се! Мутри вън": Има желание за коренна промяна, ГЕРБ е в абсолютна политическа изолация

Снимка: Радио ВИДИН

Новоизбраният народен представител от Враца Андрей Вълчев е един от най-активните в 45-ото Народно събрание. "Не съм изненадан от категоричната позиция на Слави Трифонов да върне мандата за съставяне на правителство", каза депутатът от коалиция "Изправи се! Мутри вън".

Радио ВИДИН: Оправдаха ли са се очакванията Ви за работата на парламента:

- Ако очакванията са били, че ГЕРБ ще си тръгнат веднъж и завинаги рязко, има известно разочарование, но е факт, че се оправдаха очакванията за мнозинство на нови и почтени формации, които под никаква форма няма да си взаимодействат с ГЕРБ. ГЕРБ е в абсолютна политическа изолация и в този смисъл очакванията се оправдаха. Надявам се да започне и процесът по отстраняване на ГЕРБ от властта.
 
Градивна ли е обстановката в Народното събрание?

- Има какво да се желае относно градивността, но е факт, че емоциите в пленарна зала са израз на желанието на българските граждани за промяна. От другата страна виждаме статуквото, което се опитва да вдига градуса на емоциите, за да подмени дневния ред на българското общество, но аз съм убеден, че, да, може да се гради. Самият факт, че в рамките на първите три дни бяха внесени 72 законопроекта, показва, че има желание за коренна промяна на обществено-политическите взаимоотношения, така че клиентелизмът, който беше завладял държавата през последните 11 години, да отстъпи място на принципното, на държавническото отношение и поведение.

Член сте на Комисията за ревизия на управлението на ГЕРБ. Каква е нейната цел, има упреци, че е създадена с предизборни намерения?

- Не, целта на Комисията не е за трупане на предизборен актив, а е форма на парламентарен контрол. Едно от добрите неща, които се случиха в този парламент е, че беше върнат парламентаризмът, парламентарният контрол върху изпълнителната власт.

Какво свършихте до момента?

- Комисията проведе едва едно заседание, на 21 април. Днес е второто заседание, на което ще очакваме отговор на писмата, които председателят на комисията Мая Манолова изпрати на стартовия списък предприятия, за да видим каква информация ще постъпи. Ние не започнахме с някакви предварителни очаквания или някаква предрешеност, а се опитваме максимално обективно да проследим пътя на парите, на публичния ресурс, който е разходван.

От ГЕРБ твърдят, че е противоконституционно налагането на мораториум върху действия на правителството.

- Правната мисъл в ГЕРБ не е съобразила конституционно решение, има практика на Конституционния съд, която казва кога и как могат да се налагат мораториуми. Мисля, че доводите и аргументите ще бъдат преценени в цялата им тежест от уважаемите конституционни съдии и аз съм убеден, че те ще спазят своята практика и няма да има проблеми.

Кои са основните законадетелни инициативи, които са приоритет за вашата парламентарна група?

- Ние държим на обещанията, които дадохме в нашата предизборна кампания. За нас основни приоритети са повишаването на доходите, внесени са законопроекти, за подкрепа, Закон за личната помощ, екологията. Т.е. внесени са законопроекти по всеки един от заявените приоритети- доходи, екология, съдебна реформа. Депозирали сме в деловодството на Народното събрание своите законодателни инициативи. Движим се по дневния ред, който заявихме пред българските граждани и с който спечелихме тяхното доверие.

Така ли отворяте на упреците, че Народното събрание не се занимава с важните обществени проблеми?

- За нас важните обществени проблеми са дневният ред на българското общество, а не дневният ред на който и да е министър в оставка или на депутати на ГЕРБ, които казват кое трябва да ни е важното, как трябва да си защитаваме приоритетите. Да, те са все още първа политическа сила, защото правиха изборите по техния Изборен кодекс, но една от законодателните инициативи е именно промени в Изборния кодекс- максимално да бъде обективен, да отчита вотя на избирателя така, както е даден и да създава предпоставки за свободен вот, а не за контролиран, корпоративен вот, какъвто безспорно имаше и на тези избори.

Казахте, че основната цел на партиите на протеста е да свалят ГЕРБ от власт, но ако сега не се състави правителство не рискувате ли да върнете отново Бойко Борисов на "бял кон"?

- Всяка една от политическите партии в парламента, включително новите политически формации, осъзнават своята отговорност и ще положат всички усилия, без значение дали през редовен или служебен кабинет, да се създаде такава политическа обстановка, която да не позволи повече порочните практики, на които бяхме свидетели последните повече от 11 години.

Вашата политическа формация притеснява ли се от предсрочни избори?

- По никакъв начин. Според мен всяка една политическа формация трябва да е готова ежедневно за избори и да се среща със своите избиратели, за да отчита това, което е дадено от българския избирател като доверие. Аз нямам абсолютно никакъв проблем да се срещам с хората. И днес имам поредица от срещи с избиратели в своя избирателен район в област Враца, за да чуя какви са техните очаквания, каква е тяхната оценка, какво очакват от техния народен представител. Аз проблем с това нещо нямам, нашата формация е готова за избари когато и да са те.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45