Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат ли подпомогнати туроператорите заради кризата?

Снимка: Радио Видин

Българските туроператори и туристически агенти са сериозно обезпокоени от липсата на яснота за последващото подаване на документи по мерките за запазване на заетост и по третата фаза на процедурата за подкрепа чрез оборотен капитал за малките и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки. От обединение "Бъдеще за туризма", което е най- голямата организация на туроператорите и туристическите агенти в България, алармират, че браншът е сериозно обезпокоен от липсата на информация кога ще бъдат отворени двете програми за подпомагане на засегнатите от кризата сектори на икономиката- мярката известна като 60/40 и мярката в подкрепа на работодатели, самоосигуряващи се лица и общински предприятия, както и на третата фаза на процедура "Подкрепа чрез оборотен капитал за малките и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки". 

Миналата седмица министърът на туризма в оставка Марияна Николова, на заседание при премиера Бойко Борисов обясни, че туристическият бранш има готовност за започването на летния туристически сезон. От туристическия сектор се обърнаха към Правителството и Народното събрание с въпрос, кога ще стартират въпросните процедури, при отнето право на работа и обективно жизненоважно значение на подкрепата за оцеляването на туроператорите и туристическите агенции до рестарта. Туроператорската дейност е най- пострадалият сектор на икономиката в условията на безпрецедентна криза и е единственият, който вече 13 месеца не е в състояние да работи, обясни за радио Видин Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма". 

"Към момента, благодарение на министър Николова, че ни се случи тази промяна, миналата година през месец юли с нейното идване, специално ние туроператорите ние имаме подпомагане от 61 милиона, които са ни дадени за ликвидност и за възстановяването на клиенти. От тези 61 милиона ни предстоят още 16 милиона да бъдат раздадени, защото не е приключила процедурата. Тя в момента е стопирана, поради ситуацията с правителството и ние нямаме представа какво ще ни се случи. Ако те зи 16 милиона не бъдат разпределени, ще бъде наистина голям крах, защото парите, които ние получихме са всъщност за оздравяване на фирмите и съответно за връщане пари на клиенти. Този транш, който очакваме е само за връщане на пари на клиенти. Ако това нещо се забави по някакъв начин или ако не получим парите, ще бъде наистина голяма трагедия, защото първо туроператори ще фалират и второ клиентите ще си загубят парите след една година чакане. Ще бъдем излъгани всички, като общество, което е най- страшното от цялата ситуация."- обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма". 

Какво е състоянието на бранша в Северозападна България? Разчитат ли местните туроператори на помощи от държавата и как упражняват дейността си на прага на новия туристически сезон? Разговаряхме с Николай Антов, представител на туристическа агенция във Видин:

"Обикновено мерките, които се предлагат в Национален мащаб касаят само големите туроператори, тъй като праговете, които поставя приходната агенция и Световната банка за развитие са недостижими. Трябва да имаме определен оборот, за да можем да кандидатстваме за тези помощи. По този параграф ние, малките оператори оставаме извън класацията. След това стартира втори план с 4 процента от нашия оборот, който се оказа също много малък, за да можем да се вредим в класацията. Единственият ни шанс, който остана са безлихвените кредити, които отпускат някои от банките и слава богу някои колеги се възползваха от тях ... Наши туристи очакват да им бъдат възстановени сумите, които миналата година вложиха в пътувания, които така и не се реализираха и мога да кажа, че срокът за възстановяване наближава. Мои партньори, с които много се гордея, вече възстановиха всички суми, които дължаха на наши клиенти по техни програми. Чакам други наши партньори също да спазят този законов срок. Ние сме предвидили също възстановяване на сумите на клиентите, които се отказват да се възползват от нашите услуги през новия сезон."

Ще се отрази ли като цяло политическата обстановка в страната върху развитието на отрасъла и какво ще се случи с летния сезон, ако бъдат насрочени нови парламентарни избори през лятото- това попитахме още Николай Антов, представител на туристическа агенция във Видин:

"Не е тайна, че въпреки че туристическия бранш е най- потърпевш, вниманието към него е минимално и е само на приказки. Оставиха ни да се оправяме сами. Аз не се надявам на някаква промяна, защото колкото да е странно, нашето правителство слуша това, което му се нареди от ЕС."

Склонни ли са видинчани да пътуват това лято или все още са предпазливи, заради коронавируса? Това ги попитахме в анкета:

"Хората, които ходят в Гърция казват, че там условията са по- добри като обслужване, като цени и затова хората някак си бягат там, но ние като българи би трябвало да подкрепим сектора ... Ако са лоялни трябва да ги подкрепим, ако не са лоялни не трябва ... Моят национализъм по някога взима връх, защото с откраднатите пари построиха хотели и сега се чудят на кого да ги продадат, защото фалират ... Тук ще почиваме, в България. Винаги в България, тук е по- хубаво."- коментираха видинчани.

Преди дни от Национално сдружение Случаен превоз и Бургаска регионална туристическа камара в Бургас изпратиха до парламентарните групи на "Има такъв народ", "Да България" и "Изправи се мутри вън" писма, в които са описани най-спешните мерки, необходими за спасяване на летния сезон. Сред тях са инкриминирането на превоза на пътници с превозни средства до 8+1 места, които според действащите закони не попадат в лицензионен режим, а в същото време туристическият бранш ги използва изключително при обслужването на ВИП групи, екскурзоводски обиколки, журналистически турове, трансфери. Остава проблемът с визите за руските туристи, отмяната на ПСР-тест за туристи с ваксинация или документ за наличие на антитела и договарянето на транзитни автобусни зелени коридори с буферни зони в съседните държави. Освен това туроператорите напомнят и за предстоящия проблем с масово изтичащите през м. май застраховки "Отговорност на туроператора".     

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00