Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Как въвеждането на дистанционна работа помага в битката срещу COVID-19?

Снимка: Радио Видин

Европейският парламент гласува резолюция за създаването на нов европейски закон, чиято цел е да защити правата на дистанционно работещите. Здравната криза, причинена от пандемията, заради  COVID-19, накара правителствата да предприемат безпрецедентна стъпка за затваряне на много работни места, с изключение на тези, които предоставят основни стоки и услуги, за да контролират разпространението на вируса. Всеки работник, който успя да го направи, започна да работи от вкъщи, инициирайки социален експеримент от такъв тип и в мащаб, невиждан досега. През април 2020 година, онлайн проучване сред европейците, установи, че 37% от заетите са започнали работа от вкъщи, заради пандемията. Броят на хората, преминали към работа от разстояние е повече от половината от работещото население в Белгия, Дания, Люксембург и Холандия, а във Финландия той достигна 60%. Парламентът иска свободното време на работниците да бъде защитено от служебни обаждания, съобщения или имейли. Членовете на Европейския парламент призоваха Комисията да изготви правила, които да регулират цифровите работни инструменти и да позволят на служителите да се изключват от работа извън работно време. Пандемията от COVID-19 засили тази нужда още повече. Евродепутатът и докладчик в Европейския парламент на резолюцията, в защита правата на дистанционно работещите- Алекс Аджус Салиба:

"Например, докато готвите в събота сутрин получавате sms или пък имейл, на който трябва да отговорите, когато се наслаждавате на семейството си. Чувствате се длъжни да отговорите. В настоящия момент няма законодателство, което да посочва изрично, че европейските граждани имат правото да се изключват от работа без последствия. В крайна сметка сега сме в ситуация, в която трябва да се има предвид, че законодателството е написано в период, когато цифровизацията не е била толкова важна в живота ни. Тоест, сега е точното време и имаме политическа воля, а също и наблюденията върху проблема, които са по-ясни по време на пандемията. Когато нашите работници  казват, че по време на пандемията, когато работят и от вкъщи, трябва да балансират възможностите си за възстановяване и за семейството, те са с усещането, че работят повече. Европейските проучвания, извършени по времето на ограничителните мерки, показват и дават повече светлина върху проблемите, пред които са изправени работниците през този период. Политическата воля е налице, яснотата на тези проблеми е налице. Следователно сега е подходящият момент да се узакони правото на "откъсване от работа", за да може да е в полза на всеки работник в ЕС."

Предизвикателствата на дистанционната работа коментира доц. д-р Теодора Лазарова, преподавател и експерт по управление на човешките ресурси, лидерство и бизнес психология във Висшето училище по застраховане и финанси: 

"Компаниите бяха изправени пред много голямо предизвикателство да дигитализират целия си бизнес, като разбира се беше по- лесно за компаниите, работещи в IT- сферата, където цялата работа, която се осъществява на компютър много лесно може да бъде пренесена в дистанционна среда."- каза доц. д-р Теодора Лазарова.

През 2020 година повече от един на всеки трима европейци е започнал работа от вкъщи. Това доведе до размиване на границите между професионалния и личния живот. Членовете на ЕП искат да се сложи край на културата "винаги на разположение" и настояват правото на "изключване" да бъде признато за основно право. Чувстват ли се защитени работещите дистанционно у нас? Явор Деспотов от Видин е преподавател по китара в столично читалище, но работи дистанционно вече почти една година:

"Мога да кажа, че чувстваме защитени. Човек е и организиран, и отговорен към тази работа, и към всеки един, който е срещу него, гледайки в монитора, стоейки пред камерата на устройствата, които използваме. Аз като преподавател не мога да се оплача. В началото имаше някои технически въпроси, които трябваше да се отработят, но бързо се синхронизирахме и самите ученици вече бяха с нагласата нещата да се получават по този начин."- обясни Явор Деспотов.

С европейския стълб на социалните права се поставя силен акцент върху справедливите условия на труд и равните възможности за работещите дистанционно. Освен това ЕС непрекъснато публикува  изследвания за дистанционната работа, изготвят се статистически данни, проучвания и доклади за дела на дистанционната работа, секторите и видовете заетост, както и последиците за хората и предприятията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Неделник" от 22 декември 2024 година

Зима-Коледа- Нова година-Трифон Зарезан-Лозичка- Грозде - Вино. И "Неделник". Хайде първо "Неделник". Другото ще почака. "Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен...". Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със..

публикувано на 22.12.24 в 14:55

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята"  (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..

публикувано на 22.12.24 в 08:00