Паметна плоча на проф. д-р Максим Младенов ще бъде открита в Ново село на 11 май. В центъра на селото е издигнат паметник на новоселските народни будители. До скоро там стояха две имена. Първото е на арх. Илия Попов, дарил на Ново село две култови сгради - читалището и часовниковата кула, които днес са паметници на културата. Второто е на Софрони Ангелоев - виден диригент, създал няколко хора за школувано пеене във Видин, Белоградчик и Ново село, събрал и запазил новоселския песенен фолклор, който още се пее и предава в читалището. На 11 май - деня, в който църквата чества паметта на двамата братя Кирил и Методий в Ново село към имената на паметната плоча при читалището ще бъде изписано още едно име - това на проф. д-р Максим Младенов, човекът, събрал и оставил за поколенията уникалния новоселски говор с неговата граматика, фонетика, морфология и пълен речник в своя труд "Говорът на Ново село, Видинско. Принос към проблема за смесените говори". Изследването е издадено от БАН през 1969 г.
Максим Младенов е роден в Ново село през 1930 година. Вероятно особеностите на новоселския говор, който обогатява езика на малка България, го насочва към голямата задача да се изработи "Български диалектен атлас". Неговият принос е участието му в колектив, който издава първия том, посветен на Югоизточна България през 1964 г. и втория том, посветен на Североизточна България през 1966 г. Проф. д-р Младенов проучва ихтиманския говор и издава два научни труда, посветени на него. Но благодарение на богатата библиотека на арх. Илия Попов, подарена на новоселското читалище, още в ранни години той попада на изследването на друг бележит български езиковед акад. Стефан Младенов върху новоселския говор. В своя труд, преиздаден през 2010 г. по инициатива и с помощта на фондация "Бъдеще за Ново село", НЧ "Земеделец-1874" и Община Ново село, проф. д-р Максим Младенов развива и обогатява началото, поставено от акад. Младенов. В предговора към книгата проф. д-р Стойков от СУ "Климент Охридски" пише: "Народните говори във Видинския край се отличават със значително разнообразие... По-особено място заема говорът на Ново село, който с ред свои черти се отличава от всички останали български говори и е уникален в българската езикова територия“.
Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика, обясни..
Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..