Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Кръговата икономика- инструмент за бързо възстановяване

Снимка: www.europarl.europa.eu

Ефективното управление на ресурсите, намаляването на потреблението и отпадъците, важната роля на местните власти в прехода към кръгова икономика и промяната на обществената нагласа в сферата – около тези аспекти се обединиха участниците в дискусията „Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България.

Маргрете Аукен от Групата на Зелените/Европейски свободен алианс в Европейския парламент подчерта, че в основата на бъдещия успех на Зелената сделка стои намаляването на консумацията на суровини и материали. "Оказа се, че консумираме колкото три планети. Какво ще оставим на децата си, на внуците си и на правнуците си, ако не намалим консумацията си на ресурси", попита тя:

"Агенцията за околна среда на Европейския съюз от години изследва този проблем и говори за устойчиво развитие, за възможностите, които предоставя кръговата икономика. Още през 2015 година имаше План за действие в областта на околната среда, в който се говореше за намаляване на пластмасите за еднократна употреба и разбира се за много други аспекти. През март 2020 година Комисията прие своя нов План за действие за кръгова икономика или така наречената "Зелена сделка", за да се осигури по-добро рециклиране, да се промени нагласата на хората, въпреки че в съзнанието на доста от европейските граждани това не е залегнало като основен приоритет. Този план за действие има 35 законодателни и незаконодателни мерки, които обхващат периода 2020-2023 година. Мерките касаят дизайна на продуктите, устойчиво потребление, така наречените "зелени обществени поръчки", износ на отпадъци, вторична употреба на материалите. Относно продуктите е обърнато внимание на електрониката, акумулаторните батерии, пластмасите, текстил, опаковките, строителните материали, както и на храни, води и хранителни вещества. Така или иначе, имаме обвързващи цели, които са до 2030 година. Крайната цел е значително да се намали тежеста на Европейския съюз относно употребата на суровини и материали, да се намали продукцията на отпадъци, не само да се рециклира, но да има и повторна употреба. В нашия доклад отбелязваме, че кръговата икономика не трябва да стимулира циркулацията на токсични материали. Това е много важна цел. Освен това трябва да се сведе до минимум  изгарянето на отпадъците. Необходимо е въвеждането на карти за безопасност на потребителя. Освен това, всеки трябва да има правото да си даде разваления уред за поправка вместо да го изхвърли. Искаме да се въведат паспорти на продуктите и да спрем с ранното изхвърляне на уреди, за които смятаме, че са морално остарели. Пример за това са мобилните телефони."


Добър пример за успешното партньорство между българските общини и бизнеса даде Сирма Желева, ръководител „Устойчиво развитите“ в TexСycle. Тя подчерта важността от рециклирането на текстилни отпадъци и защо рециклирането на текстил е един от приоритетите на ЕС в плана му за кръгова икономика, като посочи, че България е готова да направи своите следващи стъпки в прехода към такава.

Нина Санкович от дружество за управление на отпадъците на община Любляна, разказа за успешния модел за рециклиране на отпадъци в Словения и как Любляна се е превърнала в европейски шампион в сферата на рециклирането. Тя обобщи четирите основни стълба, водещи към постигане на добри резултати: първият е инфраструктура, ориентирана към потребителите, вторият – надеждни услуги, третият е обвързан със силно законодателство, а последният изтъква нуждата от политическа воля, която помага за промяна на манталитета на хората.

Българските общини са натоварени не само със сериозни отговорности по управлението на ресурсите, но също и с промяната в обществената нагласа, подчертаха участниците в дискусията. Ръководството на Община Видин работи за въвеждане на модерна компостираща система в регионалното депо за битови отпадъци, която значително да намали количеството депониран боклук, а в същото време ще даде възможност за производство на енергия, обясни кметът Цветан Ценков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04