Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритет ли е масовият спорт в България

Снимка: Радио ВИДИН

17 май е обявен за Ден на българския спорт. Днес е Професионален празник на работещите в сферата на спорта. Обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри- през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. 

"Много е важно децата да спортуват. Това е, аз бих казал, едно от най- важните неща въобще. Децата, когато са в залите, те не мислят за простотии. Там цялата енергия им отива, организирани са, дисциплинирани са. Със сигурност ще разбера, ако някое дете е запалило цигара. Това е почти сигурно, че вече няма да влезе в залата. Те го знаят това нещо. Спортът им дава страшно много. Бих апелирал към всички политици- недейте да подценявате детския спорт или децата. Децата трябва да са по стадионите или в залите", смята Пламен Петров- ст.-треньор на клуб "Борба, самбо, джудо" във Видин.

Снимка: СК по борба, самбо и джудоДържавата е най- слабият помощник, а пари от Общината идват по желание на кмета:

"Няма закон или сила, която може да го задължи да помага... Спрат ли парите от Общината всички тези треньори, нови или новоизлюпени, моментално ще се откажат от спорта."

Пламен Петров няма носталгия към социализма, но тогава са влагани много повече пари в спорта:

"Затова България беше на трето, четвърто, пето място на Олимпийски игри, сега сме на 67-68-69 място, като едва взимаме два или три медала. Докато преди взимахме по 12 златни медала. В Сеул имаме 36 медала, от които 12 златни на Олимпиада. Ако някога тръгнем да правим нещо подобно, ще ни трябват 20 години. Спортът тотално е занемарен. Пари в спорта няма."

Бисер Ефремов е треньор по футбол в детско-юношеската школа на ФК "Монтана". От работата му с децата още в ранна детска възраст вижда, че изпитват огромно желание да спортуват. След това обаче връзката се губи.

"Може би тези средства за масова комуникация, това е глобален проблем. Децата в пубертетна възраст по-трудно ги мотивираме да спортуват. Но с всички средства, каквото можем, се опитваме да ги поощряваме да спортуват. Защото знаем, че спортът е здраве", каза Бисер Ефремов пред сътрудника ни Любо Андреев.

За да могат децата постоянно да са ангажирани с масовия спорт, трябва държавна подкрепа. Не по- малка роля има и семейството. Над 300 деца тренират в детския футболен клуб на Монтана. 

"Има изключително много талантливи деца в школата на Монтана. Нашата школа добре работи и произвеждаме добри деца, които след това успяват да се реализират. "

Лили Николова е председател на клуб по художествена гимнастика "Анелия" в град Мездра и дългогодишен треньор на клуба. 

"Имаше една много стройна система навремето, която започваше с ученическите спортни школи. Те бяха към министерството на просветата и те бяха за голямата масовост. Децата, които определено имаха някакъв талант, преминаваха в клубовете. В клубовете биваха наблюдавани, от всяка федерация си има хора, които знаят да гледат перспективно напред и тогава отиваха в разширени състави, в олимпийски звена, в национални отбори. В последствие тази система се разруши", каза Лили Николова.

Има  много държави, които инвестират в спорта, като Турция и Азербайджан. В Азербайджан, например имат тренировъчна зала с 16 килима. В България за спорта се дава много малко:

"2000 лева на година като ти дадат, какво точно ще направиш с тях. Ние нямаме база. Имаме на две места или три по-сериозна база за работа. Повечето клубове изнемогват. И въпреки това не спират."

Снимка: Община МездраТреньор и председател на шахматен клуб "Локомотив"- Мездра е Тошко Кирков. Според него пари в спорта има малко:

"Имам спонсор, един мой бивш възпитаник, който живее в Германия, той ни помага. Купува ни купи, медали. Светлин Младенов е, международен майстор", каза как се справя спортният клуб Тошко Кирков.

За 8 години възпитаниците на Тошко Кирков печелят 132 медала, от тях 32 златни. Това е в резултат на усилена работа всеки ден.

"В момента всичко е на пух и прах. При тази сложна политическа ситуация и борба много трудно могат да тръгнат нещата. Всеки на всеки е враг."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00