Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приоритет ли е масовият спорт в България

Снимка: Радио ВИДИН

17 май е обявен за Ден на българския спорт. Днес е Професионален празник на работещите в сферата на спорта. Обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри- през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. 

"Много е важно децата да спортуват. Това е, аз бих казал, едно от най- важните неща въобще. Децата, когато са в залите, те не мислят за простотии. Там цялата енергия им отива, организирани са, дисциплинирани са. Със сигурност ще разбера, ако някое дете е запалило цигара. Това е почти сигурно, че вече няма да влезе в залата. Те го знаят това нещо. Спортът им дава страшно много. Бих апелирал към всички политици- недейте да подценявате детския спорт или децата. Децата трябва да са по стадионите или в залите", смята Пламен Петров- ст.-треньор на клуб "Борба, самбо, джудо" във Видин.

Снимка: СК по борба, самбо и джудоДържавата е най- слабият помощник, а пари от Общината идват по желание на кмета:

"Няма закон или сила, която може да го задължи да помага... Спрат ли парите от Общината всички тези треньори, нови или новоизлюпени, моментално ще се откажат от спорта."

Пламен Петров няма носталгия към социализма, но тогава са влагани много повече пари в спорта:

"Затова България беше на трето, четвърто, пето място на Олимпийски игри, сега сме на 67-68-69 място, като едва взимаме два или три медала. Докато преди взимахме по 12 златни медала. В Сеул имаме 36 медала, от които 12 златни на Олимпиада. Ако някога тръгнем да правим нещо подобно, ще ни трябват 20 години. Спортът тотално е занемарен. Пари в спорта няма."

Бисер Ефремов е треньор по футбол в детско-юношеската школа на ФК "Монтана". От работата му с децата още в ранна детска възраст вижда, че изпитват огромно желание да спортуват. След това обаче връзката се губи.

"Може би тези средства за масова комуникация, това е глобален проблем. Децата в пубертетна възраст по-трудно ги мотивираме да спортуват. Но с всички средства, каквото можем, се опитваме да ги поощряваме да спортуват. Защото знаем, че спортът е здраве", каза Бисер Ефремов пред сътрудника ни Любо Андреев.

За да могат децата постоянно да са ангажирани с масовия спорт, трябва държавна подкрепа. Не по- малка роля има и семейството. Над 300 деца тренират в детския футболен клуб на Монтана. 

"Има изключително много талантливи деца в школата на Монтана. Нашата школа добре работи и произвеждаме добри деца, които след това успяват да се реализират. "

Лили Николова е председател на клуб по художествена гимнастика "Анелия" в град Мездра и дългогодишен треньор на клуба. 

"Имаше една много стройна система навремето, която започваше с ученическите спортни школи. Те бяха към министерството на просветата и те бяха за голямата масовост. Децата, които определено имаха някакъв талант, преминаваха в клубовете. В клубовете биваха наблюдавани, от всяка федерация си има хора, които знаят да гледат перспективно напред и тогава отиваха в разширени състави, в олимпийски звена, в национални отбори. В последствие тази система се разруши", каза Лили Николова.

Има  много държави, които инвестират в спорта, като Турция и Азербайджан. В Азербайджан, например имат тренировъчна зала с 16 килима. В България за спорта се дава много малко:

"2000 лева на година като ти дадат, какво точно ще направиш с тях. Ние нямаме база. Имаме на две места или три по-сериозна база за работа. Повечето клубове изнемогват. И въпреки това не спират."

Снимка: Община МездраТреньор и председател на шахматен клуб "Локомотив"- Мездра е Тошко Кирков. Според него пари в спорта има малко:

"Имам спонсор, един мой бивш възпитаник, който живее в Германия, той ни помага. Купува ни купи, медали. Светлин Младенов е, международен майстор", каза как се справя спортният клуб Тошко Кирков.

За 8 години възпитаниците на Тошко Кирков печелят 132 медала, от тях 32 златни. Това е в резултат на усилена работа всеки ден.

"В момента всичко е на пух и прах. При тази сложна политическа ситуация и борба много трудно могат да тръгнат нещата. Всеки на всеки е враг."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49